Nedavno je Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio odluku kojom je proglasio neustavnom odredbu kojom općine i gradovi na području Federacije naplaćuju naknadu za isticanje poslovnog imena (tzv. „istaknuta tvrtka“). Ova odluka ima značajan pravni i ekonomski učinak na lokalne zajednice, gdje su mnogi poduzetnici godinama plaćali ovu spornu taksu.
Ustavni sud FBiH je ocijenio da je takva naknada protuustavna jer se radi o prikrivenom porezu, čije uvođenje nije u nadležnosti općina i gradova, već isključivo viših razina vlasti – entiteta i države. Sud je utvrdio da se ovakvom praksom krše prava poduzetnika na slobodno gospodarsko djelovanje i jednakost pred zakonom, jer ne postoji zakonski osnov za nametanje takve naknade na entitetskoj razini.
Kako je to izgledalo u Livnu?
U Livnu je, kao i u mnogim drugim općinama i gradovima FBiH, godinama postojala odluka kojom se svim registriranim pravnim subjektima naplaćivala godišnja naknada za istaknutu tvrtku (reklamu) na poslovnom prostoru. Visina naknade varirala je ovisno o lokaciji, ali su iznosi znali dosezati i više stotina KM godišnje – značajan trošak za male obrtnike i mikro poduzeća.
Pojedini poduzetnici već su ranije izražavali nezadovoljstvo ovom praksom, smatrajući da plaćaju „dodatni porez za nešto što im je zakonska obaveza“, budući da prema Zakonu o gospodarskim društvima FBiH svako poduzeće mora imati jasno istaknuto ime na objektu.
Odluka Ustavnog suda ima obvezujući karakter. To znači da općine i gradovi moraju ukinuti tu naknadu i obustaviti daljnje naplate. Također, otvara se pitanje povrata nezakonito naplaćenih sredstava, o čemu će ovisiti eventualne tužbe i zahtjevi poduzetnika prema lokalnim vlastima.
Još nema službene reakcije gradskih vlasti u Livnu, no očekuje se da će u narednim tjednima Gradsko vijeće staviti izvan snage postojeću odluku o naplati naknade, kako bi se izbjegla pravna nesigurnost i mogući sudski postupci. Već za ponedjeljak je zakazana sjednica Gradskog vijeća, ali na njezinom dnevnom redu se ne nalazi ova odluka.
Ova odluka predstavlja značajnu pobjedu za poduzetnike u FBiH, a osobito u sredinama poput Livna, gdje je poslovno okruženje već opterećeno birokracijom i troškovima. Odluka Ustavnog suda otvara prostor za pravičnije oporezivanje i bolju pravnu zaštitu gospodarstvenika, ali i obvezuje lokalne vlasti da pažljivije planiraju izvore financiranja – bez zadiranja u ustavna prava svojih građana.
Moj-portal.net poslao je upit Gradu Livnu vezano za ovu problematiku, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.