Završne pripreme

Granični prijelaz Gradiška trebao bi biti u funkciji do kraja 2025.: ključna prometna točka za BiH i Hrvatsku

prije 20 satiIRedakcija

Novi granični prijelaz Gradiška, smješten neposredno uz novoizgrađeni most preko rijeke Save, prema najavama iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, trebao bi biti pušten u rad do kraja 2025. godine. Projekt se smatra jednim od najvažnijih infrastrukturnih zahvata na granici Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske u posljednjem desetljeću.

Napredak radova i administrativne prepreke

Građevinski radovi na objektima granične kontrole napreduju prema planiranoj dinamici. Međutim, da bi granični prijelaz bio operativan, mora biti službeno uključen u Sporazum o graničnim prijelazima između BiH i Hrvatske. Trenutačna verzija sporazuma ne uključuje ni ovaj prijelaz ni onaj u Svilaju, koji trenutno funkcionira na temelju privremenog rješenja.

Upravo zato se očekuje da će državne institucije poduzeti potrebne diplomatske i pravne korake kako bi se osigurala puna pravna valjanost i međunarodno priznanje ovog graničnog prijelaza.

Gospodarska važnost za regiju i državu

Otvaranje novog graničnog prijelaza Gradiška donijet će niz koristi za gospodarstvo Bosne i Hercegovine, posebice za izvozno orijentirane tvrtke i transportni sektor. Ovaj prijelaz bit će ključna točka na paneuropskom koridoru koji povezuje srednju Europu s Jadranom, čime će se znatno olakšati i ubrzati promet roba i ljudi.

Za Posavinu i sjeverozapadni dio BiH, novi prijelaz znači bolju prometnu povezanost, razvoj logističkih kapaciteta i povećanje investicijskog potencijala. S obzirom na sve veći promet između BiH i Hrvatske, nova infrastruktura također će rasteretiti postojeće granične točke koje su često opterećene gužvama i dugim čekanjima.

Otvaranje novog graničnog prijelaza Gradiška predstavlja značajan iskorak u modernizaciji prometne infrastrukture BiH. Uz funkcionalan most, ovaj prijelaz ima potencijal postati jedan od najvažnijih transportnih i trgovinskih čvorišta između Bosne i Hercegovine i Europske unije. No, njegov puni potencijal ovisit će o tome hoće li nadležne institucije pravovremeno riješiti sve potrebne administrativne i međunarodne obveze.

Visited 35 times, 3 visit(s) today