U Federaciji BiH sve se češće spominje mogućnost uvođenja univerzalnog dječjeg dodatka koji bi se isplaćivao svim obiteljima, neovisno o njihovim primanjima. Ova ideja dobiva na zamahu nakon što su stručnjaci i predstavnici vlasti u više navrata ukazivali na neujednačenost postojećeg sustava socijalnih davanja.
Trenutno se u FBiH dječji dodatak isplaćuje na temelju imovinskog i dohodovnog cenzusa, što isključuje mnoge obitelji koje također snose velike troškove odgoja djece. Uvođenjem univerzalnog dodatka, sva djeca bi imala pravo na jednak iznos podrške, što bi značajno pojednostavilo proceduru i smanjilo administrativne troškove.
Stručnjaci smatraju da bi univerzalni model smanjio stigmatizaciju korisnika pomoći te istovremeno povećao natalitet i olakšao teret roditeljima u vremenu inflacije i rasta životnih troškova. Ipak, postavlja se pitanje financijske održivosti ovakvog modela, s obzirom na ograničen proračun Federacije BiH.
Ministrica rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić istaknuo je kako se razmatraju svi aspekti ove reforme, ali da je za njenu provedbu nužno osigurati politički konsenzus i zakonske izmjene. Eventualna provedba mogla bi započeti tek 2026. godine, a sve bi ovisilo o procjenama utjecaja na proračun i modalitetima isplate.
U svakom slučaju, univerzalni dječji dodatak bio bi velik iskorak ka pravednijem i učinkovitijem sustavu podrške obiteljima u Federaciji BiH.