Uspjeh Sarajevskih doktora

Na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju KCUS-a uvedena metoda detekcije limfnih čvorova

prije 5 danaIRedakcija

Na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju KCUS-a uvedena je suvremena metoda Indocyanin Green (ICG) fluorescencije u detekciji sentinel limfnih čvorova kao važnog segmenta u dijagnostici i tretmanu melanoma.

Prema riječima šefice ove klinike doktorice Sanele Salihagić, radi se o metodi koja je okarakterizirana visokim stupnjem osjetljivosti pri detekciji limfnih čvorova, sa direktnom vizualizacijom operativnog polja i bez ekspozicije radioaktivnosti koja je prisutna pri standardnim metodama limfoscintigrafije.

ICG fluorescencija se može kombinirati sa limfoscintigrafijom u cilju brze i kvalitetne detekcije.

“Posljednjih nekoliko godina bilježimo porast oboljelih od melanoma, pri čemu je hirurški segment neizbježan u procesu liječenja. Stoga nastojimo uvesti najsuvremenije metode i procedure kojima ćemo unaprijediti postojeće protokole. U narednom periodu planiramo proširiti indikacijsko područje ICG fluorescencije, koja je primjenjiva i u rekonstruktivnoj plastičnoj kirurgiji u smislu dobivanja informacija o kvalitetu tkivne perfuzije, značajnom parametru pri planiranju režnjeva, kao i dobivanja informacija o panoramskoj slici limfatičke drenaže. ICG fluorescencija ima potencijal primjene u brojnim segmentima plastične hirurgije”, izjavila je doktorica Sanela Salihagić.

Klinika za rekonstruktivnu i plastičnu kirurgiju KCUS-a radi najsloženije operativne zahvate iz oblasti rekonstruktivne plastične kirurgije, hirurgije šake, mikrokirurgije, kirurgije benignih i malignih tumora kože i potkožnih tkiva, onkoplastične kirurgije dojke, estetske plastične hirurgije, opekotinske traume, kao i primjene konzervativnih metoda u rješavanju kroničnih i traumatskih ulceracija, kao i ranijih stadija dekubitalnih ulceracija.

Doktor Vanis Dujso ističe značajnu ekspanziju onkoplastične kirurgije dojke u posljednjih deset godina u suradnji sa Odjelom za glandularnu hirurgiju i Klinikom za onkologiju, pri čemu se, nakon dijagnosticiranja karcinoma dojke, primjenjuju jednofazne i dvofazne rekonstrukcije dojke.

“U okviru operativnog zahvata na Odjelu za glandularnu hirurgiju, u istom aktu, pružamo mogućnost započinjanja prve faze rekonstrukcije dojke. U prvom aktu postavljamo ekspander, nakon čega se pacijentica prati na Klinci za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju, te se po sticanju uvjeta za drugi operativni zahvat ekspanderi mijenjaju i postavljaju se trajni implantati. Kroz zajednički konzilijarni i multidisciplinarni pristup u tretiranju karcinoma dojke pacijenticama pružamo podršku, ne samo u liječenju tokom sprovođenja neophodnih protokola, već i u izgradnji samopouzdanja i vraćanju normalnom načinu života. Pacijentica po završetku procesa apsolutno nema nikakav fizički nedostatak, ima visok nivo samopouzdanja i vraća se normalnim svakodnevnim aktivnostima. Olakšavajuća okolnost je da Fond zdravstvenog osiguranja KS refundira sredstva za ovaj zahvat, što je rezultiralo značajnijim interesiranjem pacijentica tokom posljednjih nekoliko godina”, navodi Dujso.

Na Klinici za rekonstruktivnu i plastičnu kirugiju KCUS-a u narednom periodu je u planu održavanje Workshopa iz oblasti onkoplastične hirurgije dojke sa prezentacijom i uvođenjem dvokomponentnih TIGR Matrix mrežica u rekonstrukciji u okviru kojeg će biti izvedeni operativni zahvati.

Izvor: https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-klinici-za-plasticnu-i-rekonstruktivnu-hirurgiju-kcus-a-uvedena-metoda-detekcije-limfnih-cvorova/250415033