Danas je u Livnu otvoren Centar za rehabilitaciju djece i mladih s poteškoćama u razvoju. Moj-portal.net svakodnevno prati rad udruge PUŽ Livno, a tim povodom razgovarali smo sa Silvom Matić, predsjednicom Udruge.
Kada je utemeljena Udruga i koliko broji članova?
Udruga je osnovana 2019 godine u Livnu na inicijativu manje skupine roditelja. Cilj nam je bio proširiti svijest u društvu o postojanju i prihvaćanju djece i mladih s teškoćama u razvoju, te odraslih osoba s invaliditetom. Trenutno brojimo 51 član.
Danas je otvoren Centar za rehabilitaciju djece i mladih s poteškoćama u razvoju. Možete li nam navesti ukupnu površinu Centra, planirani broj djelatnika, financijska sredstva uložena u adaptaciju Centra i najveće donatore?
Nakon 5 godina rada uspjeli smo sve završiti i s ponosom najaviti otvorenje Centra Udruge PUŽ. Nalazimo se u gradskom prostoru koji smo od Grada dobili bez naknade. Centar smo adaptirali i renovirali. Prostor zauzima 200m2 a uključuje 3 kabineta za individualni rad, jedan ured, senzornu sobu, snoezelen sobu, prostoriju za poludnevni boravak, te kafić PUŽ bar u kojem će mlade osobe s invaliditetom moći raditi, a naši građani popiti kavu i pojesti najbolje palačinke u gradu. Trenutno imamo zaposlenog jednog edukacijskog rehabilitatora koji će svojim radom obuhvatiti djecu i mlade različite kronološke dobi, a samim tim pružati i različite usluge. U planu nam je zaposliti cijeli stručni tim koji će našoj djeci i mladima, ali i njihovim roditeljima moći pružiti adekvatnu podršku. Vrijednost radova i opremanja Centra je oko 300 000 KM, najveću financijsku podršku smo imali od gospodina Zlatka Dalića i prijatelja koji su za nas organizirali humanitarni koncert na kojem smo za Udrugu prikupili 41 000 KM.
Nedavno je održana treća inkluzivna modna revija „Mogu, znam, hoću“. Kako se javila ideja za ovaj događaj i ocijenite nam Vaše utiske s ovogodišnje revije.
Da bismo promijenili svijest sugrađana o osobama s poteškoćama u razvoju odlučili smo napraviti inkluzivnu modnu reviju tako da naši članovi budu vidljivi, a naši su građani vidjeli da i osobe s poteškoćama u razvoju mogu, hoće i znaju ako im budemo podrška. Ove godine je bila treća inkluzivna modna revija i svake godine je sve veći interes i odaziv naših sugrađana. Naši članovi na tim modnim revijama pokazuju svoju hrabrost i u tome uživaju.
Koje dodatne projekte provodi Vaša Udruga s djecom i mladima s poteškoćama u razvoju?
Svake godine provodimo i sudjelujemo u različitim projektima. Zajedno s Marijanskom vinkovskom mladeži BiH svako ljeto organiziramo Ljetni kamp za mlade s poteškoćama u razvoju, sudjelujemo u projektima udruga Cupis spoon i Udruge UNUO s kojima sudjelujemo u kuharskim natjecanjima, sudjelujemo na različitim sajmovima na kojima predstavljamo naše rukotvorine, organiziramo humanitarne odbojkaške turnire i slično.
Prostor koji je Udruga koristila do sada pokazao se premalen za sve Vaše aktivnosti, ali i, možemo reći na žalost, veliko članstvo. Imate li podatke o ukupnom broju djece i mladih s poteškoćama u razvoju na području Grada Livna i Hercegbosanske županije?
Te podatke nemamo jer su zaštićeni, no činjenica je da je broj iz godine u godinu sve veći.
Kako ocjenjujete suradnju s Gradom i Županijom? Što smatrate potrebnim mijenjati kako bi se poboljšao status osoba s poteškoćama u razvoju, kao i status Vaše Udruge?
Imamo korektnu suradnju i podršku Grada i Hercegbosanske županije. Aktivno radimo na mijenjanju svijesti djelatnika u institucijama i ustanovama kada se radi o osobama s poteškoćama u razvoju kada je u pitanju shvaćanje važnosti interesa djece s teškoćama i osoba s invaliditetom. Ukratko, često se zna dogoditi da se radi o nama ali ne za nas.
U Tomislavgradu postoji Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži s poteškoćama u razvoju “Nova nada”. Surađujete li međusobno? Postoji li volja i želja za osnivanjem sličnog Centra u Livnu, ili će sve ostati na Udruzi? Centar bi ipak trebao biti institucija čiji je osnivač Grad ili Županija pa bi samim time bio financijski osiguran.
Surađujemo sa Udrugom Nada iz Tomislavgrada kao i s Centrom Nova nada. Nadamo se da će i naš rehabilitacijski Centar PUŽ kroz neko vrijeme postati institucija i da će na taj način biti osiguran njegov rad i kvaliteta. Potrebe su velike sami tim što je Livno i zemljopisno središte županije pa bi se djeci iz okolnih gradova županije olakšalo doći do potrebnih usluga.
Koji su izvori financiranja Udruge PUŽ i s kojim se sve izazovima susrećete u svom dosadašnjem radu?
Udruga se financija isključivo iz donacija, projekata i osobnih aktivnosti. Najveći problem je do sada bio nedostatak uposlenih stručnjaka, te su se sve aktivnosti provodile na bazi volontiranja.