Gradiška je već duže vrijeme među vodećim gradovima u Republici Srpskoj i cijeloj BiH kada je u pitanju pristup gospodarstvu, što potvrđuju podaci o vanjskotrgovinskoj razmjeni i broju zaposlenih.
Prema riječima gradonačelnika Gradiške Zorana Adžića, gospodarstvo ove lokalne zajednice u posljednjih osam godina bilježi značajan rast obujma proizvodnje, izvoza i broja zaposlenih.
Pokrivenost uvoza izvozom je 100 posto, po čemu je Gradiška jedna od vodećih lokalnih zajednica u BiH. Broj zaposlenih je porastao za oko 30 posto i prvi put je premašen broj od 11.000 iz 1990. godine, a trenutno je u Gradišci zaposleno blizu 11.800 radnika, naglasio je Adžić.
On je podsjetio da je globalna svjetska kriza, koja je prvo izazvana pandemijom virusa korona, a zatim ratnim sukobima, djelomično usporila razvoj gradiškog gospodarstva, ali da su domaći gospodarstvenici pokazali sposobnost da u situaciji kada je u Europskoj uniji smanjena potražnja pronalaze nova tržišta.
Rezultat je sposobnost naših gospodarstvenika da se prilagode trenutnim okolnostima na tržištu i aktivnostima koje je Gradska uprava radila s ciljem da bude efikasnija u svemu što je potrebno za ubrzan razvoj gospodarstva, istakao je Adžić, piše Glas Srpske.
On je pohvalio rad Gospodarskog savjeta grada koji je svojim prijedlozima i inicijativama pomogao Gradskoj upravi da prilagodi svoj rad potrebama gospodarstva, pa tako danas i strani investitori imaju samo riječi hvale kada je u pitanju brzina izdavanja svih potrebnih dozvola, a uz to su i znatno smanjeni iznosi svih administrativnih taksi i naknada koje gospodarstvenici plaćaju.
Prema Adžićevim riječima, Gradiška u narednim godinama, sa slobodnom ekonomskom zonom Liman kod novog mosta i graničnog prijelaza, može očekivati mnogo veći priljev investicija, jer će to biti značajan ekonomski potencijal cijele BiH.
On je podsjetio da je Gradiška prepoznatljiva po međunarodnim projektima navodeći da su pripremljeni infrastrukturni projekti u vrijednosti od 160 milijuna eura s građevinskim dozvolama.
Grad Gradiška ima odličan geostrateški položaj, s 56 kilometara dugom granicom prema EU i najvećim graničnim prijelazom i carinskim terminalom u BiH.
Zoran Adžić je istaknuo da je Gradiška prepoznata i kao lokalna zajednica koja ulaže mnogo u obrazovanje, prije svega u opremanje srednjih škola i uvođenje novih zanimanja. S ciljem usklađivanja obrazovnih procesa s potrebama gospodarstva osnovan je Savjet za zapošljavanje i obrazovanje.
Naša želja i cilj je da uvežemo gradiško gospodarstvo i obrazovanje, odnosno obrazovne profile i potrebe tržišta, rekao je Adžić.
Izvor:https://www.jabuka.tv/grad-na-sjeveru-bih-srusio-rekord-broj-zaposlenih-veci-nego-1990-godine/