Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odlučila je povući iz parlamentarne procedure izmjene i dopune Kaznenog zakona FBiH koje su izazvale burne reakcije javnosti, posebice zbog spornog članka 193A. Predloženim izmjenama planiralo se uvesti kazne za objavu dokumenata, fotografija, videozapisa i drugih sadržaja osobnog karaktera bez pristanka osobe na koju se odnose, što su mnogi doživjeli kao pokušaj ograničavanja slobode medija.
Sporni članak predviđao je novčane kazne ili kazne zatvora do tri godine za prekršitelje, što je izazvalo negodovanje medijskih organizacija i stručnjaka koji su ocijenili prijedlog kao udar na slobodu medija i pokušaj cenzure. Nakon brojnih amandmana i pritiska javnosti, odlučeno je da se zakon vrati na doradu.
Ministar pravde FBiH Vedran Škobić (HDZ BiH) pojasnio je kako će dorada zakona omogućiti preciznije definiranje zaštite privatnosti i štetnih posljedica koje neovlaštena objava određenih sadržaja može prouzročiti.
- Ono što ću ja predložiti u doradi zakona jest da se doda segment privatnosti fotografija te segment štetnih posljedica koje takve fotografije mogu izazvati. To ne bih nazvao cenzurom, jer se time ne bi cenzurirala vijest – novinar uvijek može opisati što je vidio na fotografiji, ali ne može privatnu fotografiju objaviti – rekao je Škobić za RTV HB.
Novinar Nikola Bačić komentirao je da ostaje nejasno kako je prijedlog ovakvog zakona uopće dospio u parlamentarnu proceduru.
- Nisam siguran je li to bila loša namjera zamaskirana dobrom namjerom ili dobra namjera, ali upućena od strane zastupnika i zastupnica niske političke inteligencije. Neka građani odluče – kazao je Bačić za RTV HB.
Unatoč izostanku javne rasprave, Bačić smatra da novinarstvo, čak i ako zakon prođe s određenim izmjenama, neće nestati, ali će rad novinara postati znatno otežan.
- Ako dođe do zakona, došlo bi do strašnih ograničenja i cenzure, novinari bi bili ograničeni. A ukoliko bismo dobili takozvani povjerljiv dokument, morali bismo ga opisivati riječima kao Mojsije. Bilo bi teže, ali novinarstvo ne bi umrlo preko noći – dodao je.
Ministar Škobić je naglasio kako su slični zakoni već na snazi u mnogim zemljama Europske unije, ponajprije radi zaštite djece od vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama.
- I zbog drugih razloga zakon ide na doradu, ali je ovo jedan segment koji bi se s jednim amandmanom mogao srediti – da se doda segment privatnosti i štetne posljedice. Zašto bi netko objavio fotografiju koja će izazvati štetu? Dakle, svjesno se radi šteta, a upravo na tom polazištu leže zakoni EU – izjavio je Škobić.
Vlada FBiH obećala je da će se sporna odredba preciznije definirati kako bi se izbjeglo ugrožavanje novinarske profesije, ali otvoreno ostaje pitanje hoće li se istodobno uvažiti zahtjevi medijskih radnika za efikasnijom zaštitom novinara kroz kazneno zakonodavstvo.
Izvor:https://borak.tv/2025/02/10/hoce-li-doci-do-ogranicavanja-slobode-medija-u-bih/