Izvanredne okolnosti su razlog kada se primjenjuje trenutni Zakon o kontroli cijena, točnije kada dođe do velikih turbulencija na tržištu ili u slučaju prirodnih i drugih katastrofa.
Vlada FBiH ima alat kako kroz ovaj zakon kontrolirati cijene.
Sam zakon potiče iz 1995. godine dok je Federalno ministarstvo trgovine uradilo izmjenu koja se tiče dijela visine novčanih kazni koje je Parlament FBiH usvojio. Tako su određene kazne za prekršitelje u visini od 6.000 do 30.000 KM.
“Kako se ukazala potreba da se brojni članovi ovog zakona preciznije definiraju napisali smo i novi Zakon o kontroli cijena koji je Vlada FBiH utvrdila i poslala u parlamentarnu proceduru, a na idućoj sjednici Parlamenta FBiH koja je zakazana 28. siječnja naći će se na dnevnom redu Nacrt zakona o kontroli cijena”, naveli su iz resornog ministarstva za Klix.ba.
Tu je precizirano da se mjere poduzimaju ukoliko inflacija u Federaciji BiH pređe pet posto, a predloženo je i da se mjere donose na šest mjeseci, nakon čega se, ukoliko se situacija ne stabilizira mogu produžiti i u narednih šest mjeseci.
“Također, podaci pokazuju da u Novoj godini raste cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu i došlo je do blagog povećanja cijena i kod nas. No, podsjećamo da je kada su naftni derivati u pitanju još uvijek na snazi Odluka o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate iz travnja 2021. godine, kojom je privrednim društvima koja obavljaju trgovinu na veliko naftnim derivatima propisana maksimalna visina marži u apsolutnom iznosu od 0,06 KM/litru derivata, a privrednim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima propisana je maksimalna visina marži u apsolutnom iznosu od 0,25 KM/litru derivata. Prometnici naftnim derivatima poštuju ovu Odluku. Imamo i s njima redovno sastanke”, saopćeno je iz ovog ministarstva.
Izvor: https://www.klix.ba/vijesti/bih/izmjene-u-slucaju-vanrednih-okolnosti-fbih-bi-nakon-31-godinu-mogla-izmijeniti-nacin-kontrole-cijena/250124031