Federalno ministarstvo zdravstva

SKB Mostar uveo novi i bolji način liječenja djece s farmakorezistentnom epilepsijom

prije 21 satIRedakcija

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar prvi put je ugrađen vagus nerve stimulator (VNS) – „pacemaker za epilepsije“.

Ovaj stimulator ugrađuje se pacijentima s teškom, farmakorezistentnom epilepsijom (što čini 1/3 pacijenata s epilepsijom), a u Federaciji BiH je prvi put ugrađen 17-godišnjakinji iz Mostara.

„Uređaj se implantira potkožno u gornjem lijevom dijelu prsišta i povezuje se tankom žicom s vagusom. Vagus je jedan od dvanaest kranijalnih živaca i stimulirajući vagus možemo djelovati na epileptogena područja u mozgu. Dva tjedna po ugradnji započinje se kompjutersko programiranje koje je bezbolno i sada će se provoditi u našoj Klinici, bez potrebe za odlaskom u inozemstvo. U cijelom procesu, od pripreme pacijenta do samog zahvata, uključeni su isključivo liječnici iz naše bolnice što nam daje za pravo da budemo ponosni na učinjeno“, istaknula je neuropedijatrica, dr. Ana Boban Raguž.

Federalno ministarstvo zdravstva osiguralo je sve preduvjete za uvođenje ove usluge za pacijente u Federaciji BiH u okviru projekta NeurNet “Mreža za zbrinjavanje bolesnika sa farmakorezistentnom epilepsijom i uznapredovalom fazom Parkinsonove bolesti”. Projekt su, osim Federalnog ministarstva zdravstva, implementirali i partneri iz Hrvatske i Crne Gore, a sufinancirala ga je Europska komisija.

Statistički pokazatelji govore da se ugradnjom VNS-a, kod većine pacijenata reducira broj napada za 50%, dok kod 15% pacijenata napadi mogu u potpunosti prestati.

Podsjećamo, epilepsija je jedna od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti koja uključuje ponavljane epileptičke napade. Kod jednog broja pacijenata napadi se ne mogu kontrolirati antiepileptičkim lijekovima te, unatoč primjeni lijekova, imaju stalne napade.

Tijekom provedbe NeurNet projekta (2017-2020), osim za Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar, oprema je nabavljena i za Univerzitetski klinički centar Tuzla, te Hrvatsku bolnicu “Dr fra Mato Nikolić” Nova Bila. Također, uspostavljena je profesionalna suradnja s referentnim centrom za epilepsiju u zagrebačkoj bolnici Dubrava, te omogućena razmjena medicinske dokumentacije radi konzultacija.