Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na 35. sjednici održanoj 15. siječnja donijela je niz odluka koje se tiču života žitelja navedene županije, no trenutačno najzanimljivije javnosti, ostavili su šturo za kraj bez previše informacija.
Na samom kraju izvješća javnosti, stoji da je doneseno više odluka o dodjeljivanju koncesija za obavljanje elektroprivredne djelatnosti proizvodnje, prijenosa i distribucije električne energije izgradnjom elektroenergetskih objekata – solarnih fotonaponskih elektrana na području Čapljine, Čitluka, Konjica i Mostara.
Na službenim stranicama nigdje nije navedeno koje tvrtke su dobile koncesije, koju zemljišnu površinu će potencijalni investitori koristiti, a također nigdje se ne može pronaći službena dokumentacija kako bi javnost bila upoznata s investicijama.
Ova politika vanjskog informiranja javnosti zasigurno ne doprinosi transparentnijem odnosu koji bi gradio povjerenje prema građanima upravo na području izgradnje solarnih elektrana na koje je javnost posebno senzibilizirana budući da lokalni mještani o investicijama saznaju uglavnom kada oko svojih ognjišta vide tešku mehanizaciju.
Točka koja je zaokupirala naslovnicu službene Vladine obavijesti o sjednici zauzela je potvrda o ustanovama koje će obavljati primarnu, sekundarnu i tercijarnu zaštitu iz područja zdravstva. Ministarstvo prosvjete, znanosti, sporta i kulture brifiralo je Vladu o stanju u osnovnim i srednjim školama, a prihvaćeno je i izvješće Koordinacijskog tima Vlade HNŽ o trgovini ljudima za proteklu godinu.
Vlada je usvojila i Izvješće o provedenim aktivnostima i postignutim ciljevima kroz Program utroška novčanih sredstava planiranih Izmjenama i dopunama Proračuna HNŽ-a Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša. Na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ-a prihvaćena su izvješća o planu i provedbi jesenske sjetve, o berbi grožđa te o žetvi sitnih žita za 2024. godinu. Prihvaćena je i Informacija Ministarstva gospodarstva o stanju poduzetništva i obrta na području HNŽ-a u 2023. godini.
Od Vlade Hercegovačko-neretvanske županije nismo dobili odgovor na naš upit da nam ustupe više informacija i detalja o dodijeljenim koncesijama kojima su dali zeleno svjetlo na sjednici. Umjesto toga, mail je proslijeđen nadležnom Ministarstvu gospodarstva koje do danas nije odgovorilo na traženo pitanje.
Ovo nije prvi put da se nadležnima obraćamo s istim pitanjem oko njihovog načina rada. Na ‘Novogodišnjoj sjednici’ održanoj 30. prosinca 2024. godine Vlada je zasjedala i donijela više odluka. Zadnja točka je, pretpostavit ćete, dodjela koncesija za izgradnju solarnih postrojenja.
Tada je, kao i jučer, stajala samo odredba kako je usvojeno više odluka o dodjeli koncesija za obavljanje elektroprivredne djelatnosti proizvodnje električne energije izgradnjom elektroenergetskih objekata fotonaponskih elektrana. Iz Ureda Vlade HNŽ odgovoreno nam je kome su izdane višegodišnje koncesije na području županije:
– Gospodarsko društvo ACIS BH d.o.o. Sarajevo za izgradnju elektroenergetskih objekata fotonaponskih elektrana, FNE ”ACIS 1” i FNE ”ACIS 2”, Gubavica, Mostar
– Gospodarsko društvo FE-AL d.o.o. Mostar za izgradnju elektroenergetskih objekata fotonaponskih elektrana, FNE ”BAĆEVIĆI”, Baćevići
– Gospodarsko društvo ”INTERENERGO” d.o.o. Sarajevo za izgradnju elektroenergetskih objekata fotonaponskih elektrana FNE ”Drenovac 1-9”, Burmazi, Stolac
- Gospodarsko društvo ”ECO-WAT” d.o.o. Kiseljak za izgradnju elektroenergetskih objekata fotonaponskih elektrana FNE ”A1”, ”A2”, ”A3” , ”A4”, ”A5”, ”B1 ”, ”D1”, ”D2”, ”E6”, ”E7”, ”E8”, ”E9”, ”F1”, ”F2”, ”F3”, ”F4” – Trijebanj i Crnići, Stolac.
- Ove dvije lokacije u Stocu pripadaju Dejanu Brajkoviću iz Kiseljaka, brata puno poznatijeg Tihomira koji slovi kao jedan od najbogatijih ljudi u Bosni i Hercegovini, no trenutačno ima ogromne probleme s pravosuđem.
- Županijski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužiteljstva Županije Sarajevo protiv Senaida Memića, Tihomira Brajkovića i tvrtke Bulevar iz Kiseljaka zbog kaznenog djela zlouporabe položaja ili ovlasti.
Senaid Memić optužen je da je od 2019. do 2020. godine iskoristio ovlasti načelnika Općine Ilidža te investitoru Bulevar iz Kiseljaka, čiji je direktor Tihomir Brajković, omogućio formalnu “legalizaciju” prethodno započetih građevinskih radova iznad osmog kata u ulici Stupska.