Temu je online platforma za e-trgovinu koja nudi raznovrsne proizvode po povoljnim cijenama. Na njoj se može pronaći sve, od odjeće i elektronike do kućnih potrepština i dodataka. Zahvaljujući velikom izboru i pristupačnosti, platforma privlači sve više korisnika, pogotovo zbog niskih cijena proizvoda koji se tamo mogu pronaći. No, otkakp je postao globalno dostupan Temu se našao na udaru raznoraznih kritika i optužbi, a sada se našao i pod povećalom Jovana Ristića iz Udruženja “Efektiva” i ekonomista Nemanja Antić, iz Srbije.
Antić je u razgovori za Kurir TV istaknuo da Temu nije prisutan samo radi prodaje proizvoda, već i, kako tvrdi, zbog prikupljanja podataka o korisnicima – njihovim karticama, navikama, veličini i dubini tržišta. “Ovo je priprema za sljedeću fazu, gdje bi mogli proširiti poslovanje, na primjer, kroz prodaju kredita, aplikacija ili dodatnih proizvoda, slično Amazonovom prelasku na servere. Kineski giganti poput Alibabe, Temua i JD-a prate ovaj model”, rekao je Antić pa se osvrnuo na pitanje o tome je li normalno da u nekom trenutku Temu podigne cijene o čemu se sve više priča.
Vidljivo je da su u početku cijene bile 0, 1 ili čak 2 dinara. To ja svjedočim. Pošto ništa nisam kupio na Temuu, meni sada nude njihove proizvode po 0 dinara. Samo da nešto kupim. A vi koji ste kupili, vama sada polako rade onu cjenovnu diskriminaciju cijena, koja je u Kini zabranjena, ovdje je dozvoljena. To znači, ista jakna kod njih može koštati potpuno različito za različite ljude”, rekao je Antić, dok Ristić upozorava na potencijalne prevare povezane s ovakvim aplikacijama.
Podržavate nelegalnu trgovinu’
“Temu nije registriran u Republici Srbiji. Kompanija je ranije bila registrirana u Singapuru, a sada je prebačena u Irsku, što je offshore zona. To znači da se na njih ne primjenjuju zakoni o zaštiti potrošača Republike Srbije”, ističe Ristić i dodaje da proizvodi kupljeni preko ovakvih aplikacija često ne prolaze carinske i sigurnosne kontrole, što može predstavljati rizik za potrošače. Također, naglašava kako ovakva praksa šteti domaćim trgovcima.
“Kada kupujete preko aplikacija poput Temua ili društvenih mreža, često podržavate nelegalnu trgovinu. Ti prodavači ne plaćaju porez, što je kazneno djelo. To stvara nelojalnu konkurenciju registriranim trgovcima koji uredno plaćaju poreze i posluju po zakonu”, pojašnjava.
Pitanje je koliko će ova popularna kineska platforma, koja je zaludila je kupce diljem svijeta, još dugo posve neometano poslovati. SDP-ova europarlamentarka nedavno je Biljana Borzan otkrila je kako su se potrošačke udruge iz 17 zemalja Europske Unije požalile na određene nepravilnosti, od zdravstvenih opasnosti pojedinih proizvoda do onih koji nisu usklađeni s našim propisima Dodala je i kako udruge prijavljuju sumnje da je roba proizvedena protivno zakonima Europske unije, pogotovo u smislu izrabljivanja radnika, “što mi kao EU ne prihvaćamo i što vrlo često u svoje trgovinske sporazume stavljamo kao uvjet razmjene.”
Odgovor Temua
A upravo su dječje igračke, pojašnjava dalje Borzan, proizvodi koji se najčešće prijavljuju zbog potencijalnih zdravstvenih rizika. “Svi smo osjetljivi na djecu i jednostavno se primijeti da se u strukturi igračke nalazi kemikalija koja može izazvati kožne iritacije, gušenja i slično. Takve proizvode je potrebno što prije povući s tržišta”, pojasnila je dodavši kako se na samom tržištu prijavljuje cijeli niz proizvoda te kako je sve na neki način pod upitnikom.