Katastrofa u Španjolskoj

Meteorolozi: ‘Dogodio se prirodni fenomen zbog kojeg je palo više kiše nego da je došao uragan‘

prije 5 satiIRedakcija

Radi se o najrazornijoj poplavi u Španjolskoj u zadnja tri desetljeća

Najmanje 72 osobe poginule su u olujnom nevremenu i poplavama na istoku Španjolske, prema najnovijim podacima koje je prenio AFP.

Radi se o najsmrtonosnijoj poplavi u Španjolskoj u zadnja tri desetljeća, izazvanoj nezapamćenom kišom koja je u utorak pogodila istočnu regiju Valenciju, ostavivši ceste i gradove pod vodom.

Jorge Olcina, profesor geografije i direktor Klimatološkog laboratorija na Sveučilištu u Alicanteu, izjavio je u radijskoj emisiji Hoy por Hoy da se građani nemarno odnose prema meteorološkim upozorenjima istaknuvši da “mnogi pokušavaju voditi normalan život uz crveni alarm”.

– Možda bismo trebali preispitati sustav uzbunjivanja, možda bi trebali uključiti crnu boju kako bi ljudi bili svjesni da im je život u opasnosti, poručio je.

Jedan od autora najnovijeg izvješća o klimatskim promjenama u Španjolskoj također je istaknuo da je oluja Dana “mediteranski dokaz klimatskih promjena”.

– Upozorenje je izdano prethodnog jutra, ali prognoza se mijenja iz sata u sat. Može se promijeniti smjer vjetra, a to znači da jedno područje može biti više pogođeno od drugog, poručio je.

Na pitanje novinara je li nevrijeme koje se dogodilo u Valenciji bilo poput uragana, samo na Mediteranu, odgovara:

– Ne baš. Zbog porasta temperature mora događaju SE fenomeni koji pokreću puno više energije i uzrokuju ono što smo vidjeli jučer. Između 400 i 500 litara kiše u samo tri sata, tornado, tuča…, rekao je.

Zatim je progovorio o fenomenu ‘hladne kaplje‘ koji na tom području izaziva ovakvo katastrofalno nevrijeme..

– U Španjolskoj ne mogu nastati uragani poput onih na Karibima. Ali ‘hladna kaplja‘ može rezultirati s više padalina nego uragan. Srećom, nisu puhali snažni vjetrovi, pojasnio je.

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) su pojasnili da ‘hladna kaplja‘ nastaje pri formiranju ciklone u višim slojevima atmosfere unutar koje je razmjerno debeo sloj hladnog zraka, prenosi 24sata.

– Ona nije neobična pojava te nužno ne mora uzrokovati opasne i ekstremne vremenske uvjete. Međutim, ‘hladna kaplja‘ na španjolskoj mediteranskoj obali u jesenskim mjesecima (španjolski: gota fría) često je povezana s intenzivnim nevremenom koje za posljedicu ima obilnu kišu jer vrlo povoljno utječe na nastanak visokih grmljavinskih oblaka kumulonimbusa – pišu iz DHMZ-a.

Zbog položaja te visinske ciklone, odnosno “hladne kaplje”, na pogođeno područje konstantno je dolazio vlažan i vrlo nestabilan zrak. To je, pišu, rezultiralo velikom konvektivnom raspoloživom potencijalnom energijom, prenosi 24sata.

– I smicanje vjetra (promjena smjera i brzine vjetra s visinom) bilo je veliko, što je omogućilo organiziranje nastalih grmljavinskih oblaka u veći grmljavinski sustav, koji je bio kvazistacionaran, odnosno grmljavinski oblaci stalno su se obnavljali na gotovo istom području, zbog čega su pale obilne oborine. Posljedica su bile bujične i urbane poplave – pišu u DHMZ-u.

Izvor; https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/meteorolozi-dogodio-se-prirodni-fenomen-zbog-kojeg-je-palo-vise-kise-nego-da-je-dosao-uragan-15517585?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2H8WHGffMYa_YqLwTzfi41BAktKE2h1RxzZPlNv2kw8d5TQPQpKdln5Js_aem_Q70ZQgvACM6nVIV9RasMQw