Bosnu i Hercegovinu su posljednjih dana pogodile razorne poplave koje su do sada odnijele najmanje 21 život, dok se desetine osoba još uvijek vode kao nestale. Posebno je teško pogođeno područje Jablanice, gdje su poplave i odroni tijekom protekle noći odnijeli živote najmanje 17 ljudi, a strahuje se da bi broj žrtava mogao biti i znatno veći.
Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije potvrdilo je da je do sada pronađeno 16 tijela u Jablanici, koja je najteže stradala općina. Mediji navode kako se u naselju Donja Jablanica još uvijek traga za desecima osoba, zbog čega se strahuje da bi crna bilanca mogla biti mnogo teža. Osim Jablanice, poplavljena su i područja Kiseljaka, Kreševa i Vareša, a spasilačke službe ulažu maksimalne napore u potrazi za nestalima i pružanju pomoći stradalima. Situacija na terenu i dalje je vrlo ozbiljna, a stanovništvo pogođenih regija suočava se s velikim izazovima u danima koji slijede.
08.00 Identificirane žrtve u Jablanici
U Jablanici je do sada identificirano 11 žrtava nastradalih u poplavama i klizištima koji su jutros pogodili ovo područje, potvrđeno je za Avaz.
Jedna osoba koje se nalazi u mrtvačnici nije za sada identificirana.
Inače, na području Jablanice nastradalo je dosad službeno 16 osoba, a neslužbeno 17. Za više desetina ljudi, koji se vode kao nestali, se traga.
07.30 Stižu kritike
Profesor i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu Nusret Drešković govorio je za Klix.ba o uzrocima katastrofalnih poplava u BiH, ističući da su posljedice kombinacija prirodnih i ljudskih faktora. Klimatske promjene izravno utječu na BiH, što je potvrđeno u nacionalnim izvještajima, te dolazi do ekstremizacije vremenskih uvjeta, ustvrdio je.
Drešković upozorava na sve veće nestabilnosti u režimu padalina, s očekivanjem još negativnijih promjena tijekom studenog i prosinca. Naglašava da rast zimskih temperatura uzrokuje da se padaline brzo otope, stvarajući bujične poplave zbog kombinacije otapanja snijega i ciklonskih padalina.
7.15 Za sve je kriv kamenolom?
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković komentirao je stanje u BiH.
“Nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma udarilo je na naselje. Voda je preplavila drugi dio naselja. Kamenolom je napravio branu, voda je tada otišla u jednu dolinu u kojoj je oko 20 kuća. Veliki broj žrtava. U samo nekoliko minuta. Sve se dogodilo oko pola dva iza ponoći. Jedna od strašnijih slika koje sam ikada vidio”, kazao je Konaković.
Posebno ističe važnost šuma u regulaciji bujičnih tokova i ublažavanju posljedica suša, te apelira da se šumama upravlja s fokusom na njihovu ekološku funkciju, a ne samo na drvnu masu.
07.00 Vozač Matko progovorio
U blizini Jablanice odron kamenja zatrpao je kamion čiji je vozač Matko u zadnji čas izvukao živu glavu. O strahoti koju je proživio govorio je za portal Bljesak.
‘U zadnji trenutak sam se uspio izvući. Sve se odigralo u nekoliko sekundi. Klizište ispred mene odnijelo je sve. U trenu mi je odron došao do kamiona‘, rekao je Matko.
‘Toliko sam umoran da mi nije ni do čega, vjerujte mi. Nisam spavao 48 sati. Vraćao sam se iz Sarajeva za Mostar i to me zadesilo jutros oko 2 sata. Padala je prejaka kiša i ugledao sam drvo na cesti zbog kojeg sam se zaustavio. U tom trenutku počeo je odron padati prvo na prikolicu pa na kamion i onda sam čuo gromoglasno tutnjanje i 50 metara ispred mene je odnijelo kompletnu cestu što sam vidio tek kasnije.‘
‘Čekao sam u kamionu cijelu večer jer bih u protivnom upao u blato i ne bih se mogao kretati. I onda kada je svanulo uspio sam prehodati taj nanos. Sreo sam ekipu iz Crne Gore i pokušali smo pješke doći do Jablanice međutim voda je bila ogromna i nismo uspjeli. Kasnije smo prešli preko pruge i kroz selo gdje je odron odnio kuće stigli do Jablanice. Bogu hvala nisam ozlijeđen, samo sam umoran i psihički i fizički, žao mi je svih ljudi koje je zadesila ova nesreća‘, ispričao je vozač kamiona Matko.