U srijedu, 16. srpnja 2025. godine, održana je treća radionica za izradu Županijskog akcijskog plana za zaštitu okoliša Hercegbosanske županije za razdoblje 2025. – 2035. godina (KEAP). Izradi KEAP-a pristupilo se u rujnu 2024. godine, te su provedene sve potrebne zakonske procedure i uspostavljena organizacijska struktura za izradu Županijskog plana zaštite okoliša. Nositelj pripreme KEAP-a je Ministarstvo graditeljstva, obnove, prostornog uređenja i zaštite okoliša Hercegbosanske županije, a nositelj izrade Institut za građevinarstvo „IG“ Banja Luka.
Opći cilj izrade Županijskog plana zaštite okoliša je očuvanje prirodnog bogatstva Hercegbosanske županije, unaprjeđenje stanja okoliša i razvoj Županije na principima održivog razvoja, a primarni cilj projekta je izrada Županijskog plana zaštite okoliša Hercegbosanske županije za razdoblje 2025. – 2035. godina, usklađenog sa Federalnom strategijom zaštite okoliša i zasnovanog na principima zaštite okoliša.
Postizanje primarnog projektnog cilja uključuje izgradnju partnerstva između različitih interesnih grupa (županijskih i općinskih vlasti, gospodarskih subjekata, javnih ustanova, javnih poduzeća, obrazovnih i zdravstvenih institucija, NVO-a i šire javnosti), njihovu suradnju pri određivanju prioriteta i rješavanju okolišnih problema, kao i unaprjeđenju transparentnosti i kvaliteta u procesu donošenja odluka po pitanju okoliša.
Nakon uspješno provedenih dosadašnjih aktivnosti te uspješne inicijacije prijedloga tijekom prethodne dvije radionice, svi sudionici (članovi Povjerenstva za praćenje projekta i pružanje pomoći u izradi Županijskog akcijskog plana za zaštitu okoliša Hercegbosanske županije za razdoblje 2025.-2035. godine, članovi Savjetodavnog odbora Županijskog akcijskog plana za zaštitu okoliša Hercegbosanske županije za razdoblje 2025.-2035. godine i predstavnici tima Izvršitelja, “IG” Banja Luka), su aktivno radili na detaljnoj razradi i definiranju ključnih problema i prioriteta u oblasti zaštite okoliša, što je bilo neophodno za izradu kao i implementaciju KEAP-a HBŽ.
Tijekom treće radionice, predstavljene su mjere i aktivnosti na temelju ranije definiranih prioriteta, te analizirani prijedlozi sudionika. Ova radionica je još jednom okupila sve članove imenovanih tijela za pomoć u izradi KEAP-a (ključne aktere iz javnog sektora, lokalnih vlasti i nevladinog sektora) čime je, prije samog upućivanja u redovnu proceduru usvajanja, osigurana kvalitetna i sveobuhvatna suradnja na izradi ovog važnog strateškog dokumenta.