Povratak nakon 33 godine: Suze, sjećanja i zahvalnost ispred Ratne bolnice Tomislavgrad

prije 4 sataIRedakcija

Danas sam svjedočila prizoru koji briše godine, vraća sjećanja i potvrđuje da rat, iako završen, još uvijek živi u srcima onih koji su ga preživjeli.

Ispred Doma zdravlja Tomislavgrad, točno pod natpisom “Ratna bolnica Tomislavgrad 1992.–1995.”, zastao je nepoznati muškarac u motociklističkom odijelu. Njegov pogled bio je duboko utonuo u prošlost, prepun tišine i emocija. Bio je to gospodin Steven, bivši dragovoljac koji je tijekom Domovinskog rata stigao iz daleke Engleske kako bi stao uz bok hrvatskim braniteljima.

Na moje pitanje je li sve u redu, odgovorio je tihim glasom – 1992. godine dovezen je ranjen upravo u ovu bolnicu. Tadašnji liječnici, u improviziranim uvjetima – ratnim, borili su se za spas njegove šake, presadivši prste na vaskularni režanj abdomena kako bi očuvali cirkulaciju. Bila je to složena operacija, simbol hrabrosti i medicine u najtežim trenucima.

Krenuli smo prema operacijskoj sali, danas mirnoj i tihoj, a tada prepunoj borbe za život. Nakon 33 godine, Steven nije mogao suspregnuti suze. I upravo tada, sudbina je htjela da naiđe sestra Marija Lerota, rođ. Šteko. Zastala je, pogledala ga i bez riječi – prepoznala. Pogledi su im pričali priču bez riječi: zahvalnost, sjetu, emociju i život.

Sestra Marija je otrčala do svoje sobe i iz svoje ratne arhive donijela stare fotografije. Na jednoj – Steven, kao mladi ranjenik. Uz njega tadašnji kirurg, pokojni dr. I. Ljubić, te ona i ostatak hrabre ekipe koja je spašavala živote.

Danas sam zabilježila novi kadar: Steven i sestra Marija, sada u miru. Slika koja govori više od riječi.

Ovaj susret nije samo osobna priča – to je podsjetnik da naš Dom zdravlja nije samo mjesto liječenja, već i svetište uspomena, iscjeljenja i ljudske povezanosti.

Hvala Stevenu što je podijelio svoj put. Hvala svima vama koji ste tada, kao i sada, tu – kada je najpotrebnije.

Steven, dobrodošao kući, prijatelju.

Josipa Marković Jurič, dr. med.

Predivna, dirljiva priča koja snažno podsjeća koliko duboko tragovi rata ostaju utisnuti u ljudskim srcima i mjestima poput Doma zdravlja Tomislavgrad – ne samo kao prostor liječenja, već i kao hram sjećanja i ljudskosti. Susret gospodina Stevena i sestre Marije nakon 33 godine prava je slika snage ljudske povezanosti i zahvalnosti, koja nadilazi jezik, udaljenost i vrijeme.

Ovakvi trenutci ne smiju ostati nezabilježeni – oni nas uče kako istinska ljudska toplina i solidarnost nikad ne blijede. Gospodinu Stevenu hvala na hrabrosti, sjećanju i povratku; sestri Mariji i cijelom timu – hvala na nesebičnom davanju u najtežim vremenima.

Ova priča pokazuje koliko je važno čuvati žive uspomene i vrednovati svakoga tko je dao dio sebe za slobodu i život drugoga.

Zidovi ove ustanove čuvaju više od medicinskih zapisa – oni čuvaju priče, suze, molitve i uspomene. Ratna bolnica Tomislavgrad ostaje svijetli spomenik svima koji su dali svoj doprinos slobodi, često ne tražeći ništa zauzvrat.

Danas, više od tri desetljeća kasnije,  Dom zdravlja  Tomislavgrad i dalje živi – kao mjesto liječenja, ali i kao tiha kronika prošlih vremena koja zaslužuju da budu zapamćena.

                                                                           Ravnateljica Ivanka Živković, dr. med.

Ratna bolnica Tomislavgrad – srce otpora i nade

U ožujku 1992. kao reakcija na eskalaciju ratnih sukoba, Dom zdravlja Tomislavgrad pretvoren je u prvu ratnu bolnicu u Bosni i Hercegovini pod upravom Glavnog sanitetskog stožera HZ Herceg-Bosne. Ratna bolnica Tomislavgrad nije bila samo mjesto medicinske skrbi – bila je simbol otpora, humanosti i nade u najtežim danima Domovinskog rata.

KBC Split odigrao je ključnu ulogu u uspostavi ratne mreže bolnica. Uz Tomislavgrad, organizirano je još sedam ratnih bolnica: u Livnu, Prozoru, Grudama, Mostaru, Žepču, Kiseljaku i Novoj Biloj. KBC Split je opskrbljivao te centre materijalima, lijekovima i opremom, a sustav je pokrivao čak 65 mjesta diljem BiH a ciljane bolnice, uključujući  i bolnicu u Tomislavgradu, bile su centralne točke zbrinjavanja ranjenika.

Ratna bolnica bila je smještena u prostorijama Doma zdravlja Tomislavgrad, gdje su improvizirani kirurški blokovi, prijemne ambulante, stacionarni dio, sterilizacija, transfuzija i RTG služba.

Kirurška i anesteziološka skrb, koja prije rata nije postojala u toj ustanovi, uspostavljena je zahvaljujući pomoći liječnika iz Republike Hrvatske i domaćeg medicinskog kadra.

Liječnici i sestre pružali su skrb ne samo hrvatskim braniteljima i civilima, već i ranjenicima s “druge strane” – vođeni isključivo etikom i humanošću.

Izvor: Hrvatski sanitet tijekom srpsko-crnogorske agresije na RH ( 1990-1995): Ivan Bagarić I ostali : “ Suradnja s ratnim zdravstvom HVO_a, Medicinksa naklada , Zagreb 2015.

Rado Žic, Mate Škegro, Davorin Mitar, Andrija Gudelj:
“Organization and Work of the War Hospital in Tomislavgrad during the War in Bosnia and Herzegovina from 1992 to 1995”,
Military Medicine, Vol. 166, Issue 1, 2001.

Dom zdravlja Tomislavgrad

Visited 84 times, 84 visit(s) today