Dr. Emina Merdan iz Mostara uspješno je doktorirala molekularnu biologiju na prestižnom Tehničkom sveučilištu u Darmstadtu (TU Darmstadt) u Njemačkoj, gdje je došla do važnog znanstvenog otkrića – razotkrila je ključni mehanizam kojim ljudske stanice popravljaju najopasnija oštećenja DNK, tzv. dvostruke prekide.
U svom istraživanju Emina je dokazala da stanice koriste iznimno precizne i sofisticirane procese za obnovu genetskog materijala, uključujući rezanje DNK, aktivnu transkripciju i procese slične produljenju telomera. Ova saznanja mogla bi imati velik utjecaj na razvoj budućih terapija protiv raka i drugih bolesti povezanih s mutacijama DNK.
Karijera u vrhunskoj znanosti i industriji
Nakon doktorata, Emina se zaposlila u njemačkoj biotehnološkoj kompaniji Bio-Gram Diagnostics GmbH kao application scientist. Tamo radi na razvoju prvih reagensa za in-vitro dijagnostiku bez alkohola – inovaciji koja omogućava sigurnije i ekološki prihvatljivije laboratorije diljem Europe.
Informaciju o znanstvenom uspjehu dr. Emine Merdan objavio je dr. Edhem Čustović, osnivač Bosnia & Herzegovina Futures Foundation, na službenom blogu ove organizacije.
Od Sarajeva do Bologne, pa dalje u svijet
Emina je diplomirala genetičko inženjerstvo na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a potom je magistrirala bioinformatiku na Sveučilištu u Bolonji u Italiji. Spoj genetike, informatike i molekularne biologije doveo ju je do znanstvenih dometa svjetskog ranga.
Mentorica i inspiracija
Osim znanstvenog rada, Emina je i aktivna mentorica u organizaciji Bosnia & Herzegovina Futures Foundation, kroz koju pomaže mladima iz BiH da pronađu svoj put u znanosti i tehnologiji. Svojim primjerom pokazuje da su znanstveni uspjesi dostižni i za one koji dolaze iz manjih sredina, ako se spoje znanje, trud i vizija.