Aktivnosti nove američke administracije koje, uz ostalo, za cilj imaju i istragu provedbe programa USAID-a, dovele su do situacije u kojoj su svi programi i podrške koji koriste financiranje strane pomoći pauzirani, a takvo što izazvalo je zabrinutost u brojnim lokalnim zajednicama u BiH, od krajnjeg juga Hercegovine pa do Posavine.
Razlog je činjenica što je upravo USAID provodio, financirao i sufinancirao nekoliko strateški značajnih projekata za podizanje životnog standarda u općinama i gradovima, uključujući i privlačenje investicija iz dijaspore, koje su redovito rezultirale pozitivnim poslovnim pričama i otvaranjem novih radnih mjesta. Naravno, na prvom mjestu je Diaspora Invest, projekt koji je financirala američka vlada putem USAID-a Bosnia and Herzegovina, a koji koristi znanje, informacije, poslovne veze i kapital, stečen tijekom godina života izvan BiH, više od dva milijuna ljudi iz bh. dijaspore.
Od 2017. godine, kada je projekt pokrenut, USAID BiH podržao je i potpomogao otvaranje i pokretanje više od 200 startupa i tvrtki u ranoj fazi razvoja koje su osnovali članovi dijaspore u BiH. Ove kompanije otvorile su više od 2800 radnih mjesta u 74 grada i općine diljem BiH, stvarajući više mogućnosti za građane da zarađuju za život i osiguraju svoje obitelji upravo ovdje, u BiH. Uz ostalo, u okviru projekta Diaspora Invest pokrenut je i program dodjele malih grantova (RFA-2024-014). Namijenjeni su mikro, malim i srednjim poduzećima (MSP) koja su registrirana u Bosni i Hercegovini i mlađa od tri godine s verificiranom vezom s dijasporom. Uz navedeno, već devet godina zaredom u BiH se organizira i BHdiaFOR, događaj koji je pomagao stvaranju novih veza te je poticao suradnju između dijaspore, domaćih poduzeća i lokalnih vlasti u cilju rasta i zajedničkog napretka. Sve navedene aktivnosti razvijale su partnerski odnos s općinama i gradovima, pri čemu se kroz zajedničke grant fondove podupirao angažman iseljeništva, ali i uključivanje lokalnih tvrtki u programe koji su vodili prijenosu znanja.
U smislu aktivnosti koje su pokrenute posljednjih godina je i projekt “Pomoć lokalnoj upravi” vrijedan 12,8 milijuna dolara, koji je trebao podržati razvitak 30 općina u Bosni i Hercegovini kako bi bolje planirale, upravljale i poboljšale javne usluge, promovirale održivi lokalni razvoj, povećale transparentnost i odgovornost prema građanima i poslovnim subjektima. U fokusu projektnih aktivnosti su procesi koji su trebali općinama i gradovima omogućiti da pojednostave procedure kod privlačenja privatnog investicijskog kapitala, prilagode poticaje otvaranju novih radnih mjesta, što učinkovitije komuniciraju sa svim korisnicima, uključujući socijalno ugrožene skupine društva.