Zastupnici u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine u posljednjih 16 mjeseci potrošili su oko 700.000 konvertibilnih maraka na službena putovanja širom svijeta, dok je njihov zakonodavni učinak ostao gotovo simboličan – usvojen je samo jedan novi zakon.
Podaci otkrivaju da su zastupnici i delegati u ovom periodu obišli niz egzotičnih i prestižnih destinacija poput Maroka, Dubaija, Abu Dhabija, New Yorka, Kanade, Kine, Bruxellesa, Pariza i Strasbourga. Troškovi su uključivali avionske karte, dnevnice, hotelski smještaj, pa čak i VIP usluge na aerodromima, sve na račun poreznih obveznika.
Najskuplje pojedinačno službeno putovanje prošle godine bilo je ono Rejhane Dervišević, državne parlamentarke, u New York, koje je koštalo gotovo 13.000 KM.
„Ona nije dužnosnica u smislu ministrice vanjskih poslova ili članice Predsjedništva. Da jedan parlamentarac iz aktualne većine potroši toliki novac na turističko putovanje od kojeg građani nemaju ništa – to je skandalozno“, kazala je Mahir Mešalić, zastupnik Demokratske fronte u Parlamentu Federacije BiH.
Produktivnost u sjeni luksuza
Dok su putni troškovi rasli, zakonodavni učinak ostao je izuzetno nizak. Jedan usvojeni zakon i tek nekoliko izmjena postojećih zakona.
Pored toga, mnogi parlamentarci nisu postavili nijedno pitanje niti su podnijeli ijednu inicijativu u cijeloj godini, pokazuju izvještaji. Javnost s pravom postavlja pitanje – za što se konkretno koristi mandat i povjerenje koje su dobili od građana?
Na službena putovanja u 2023. godini najviše su potrošili Denis Zvizdić, Marinko Čavara, Radovan Kovačević, Darijana Filipović, a prethodne godine Rejhana Dervišević, Saša Magazinović, Sabina Ćudić i Branislav Borenović.
Građani traže odgovornost
Organizacije civilnog društva i građani sve glasnije izražavaju nezadovoljstvo. Milica Pralica iz udruge Oštra nula poručila je da bi javnost trebala imati uvid u to koji su bili konkretni ciljevi i rezultati tih putovanja: “Građani imaju pravo znati – jesu li ta putovanja donijela išta osim troška?”
Istovremeno, sve se češće čuju pozivi na reforme u radu zakonodavnih institucija, kako bi se osigurala veća transparentnost, učinkovitost i odgovornost prema biračima.
Raskorak između luksuza i stvarnosti
Dok se prosječni građanin BiH suočava s inflacijom, nezaposlenošću i svakodnevnim egzistencijalnim izazovima, slike parlamentaraca na službenim putovanjima u prestižnim svjetskim destinacijama sve više djeluju kao groteskni kontrast stvarnosti.
Ako zakonodavno tijelo želi povratiti povjerenje javnosti, bit će nužno pokazati da iza putovanja stoje konkretni rezultati – a ne samo skupi računi i politički turizam.