U zemlji koja se nekada ponosila bogatom poljoprivrednom tradicijom, danas je voće i povrće postalo luksuz koji si mnogi građani teško mogu priuštiti. Dok se sela gase, a domaća proizvodnja rapidno opada, cijene osnovnih prehrambenih namirnica rastu do neslućenih razina.
Na tržnicama širom BiH, kilogram krumpira danas se prodaje po cijeni od 1,50 KM, dok je prošle godine bio ispod jedne marke. Luk je s 0,90 KM poskupio na gotovo 2 KM, a mrkva s 1,50 KM skočila na čak 3 KM. Još drastičniji primjeri vide se u segmentu voća – kilogram jagoda doseže i do 8 KM, trešnje se prodaju za 7 KM, dok borovnice premašuju i 30 KM po kilogramu.
Razloge treba tražiti u kombinaciji loših vremenskih uvjeta, povećanih troškova proizvodnje i prijevoza, ali i ozbiljnog gašenja ruralnog stanovništva. Mladi sve rjeđe ostaju na selima, a brojni poljoprivrednici odustaju od uzgoja zbog niskih otkupnih cijena, nelojalne konkurencije iz uvoza i slabih poticaja.
„Mi više nismo konkurentni. Gnojivo, gorivo, sadni materijal – sve je poskupjelo, a otkupna cijena ostala ista. Kako da opstanemo?“ pita se jedan poljoprivrednik iz okoline Tuzle.
Smanjenje domaće proizvodnje otvara prostor za još veći uvoz hrane, što dodatno narušava ionako krhku ekonomsku stabilnost zemlje. Osim toga, ovisnost o uvozu u kriznim vremenima, kakva su postala sve češća, predstavlja rizik za sigurnost opskrbe hranom.
Građani se sve češće okreću pripremi zimnice, no čak i to postaje luksuz jer su cijene potrebnih sastojaka previsoke. Mnogi priznaju da danas kupuju manje voća i povrća, što se negativno odražava i na prehrambene navike, posebno djece i starijih.
Stručnjaci upozoravaju da je krajnji trenutak za ozbiljnu intervenciju nadležnih institucija – kroz konkretne poticaje domaćim proizvođačima, zaštitu tržišta i revitalizaciju sela. U protivnom, scenarij u kojem će BiH potpuno izgubiti samodostatnost u proizvodnji osnovnih namirnica postaje sve izgledniji.