VELIKI PROBLEM

Većinu lijekova u BiH pacijenti plaćaju skuplje nego u regiji, često po lijek moraju preko granice

25 siječnja, 2025IRedakcija

Za razliku od BiH, zemlje u okružju imaju opću i posebnu poreznu stopu po kojoj se tretiraju lijekovi. Porezna stopa za lijekove u BiH je najveća u regiji, čak tri puta veća nego u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji

Visoka stopa poreza na dodanu vrijednost (PDV) jedan je od ključnih razloga zašto su lijekovi u BiH skuplji nego u većini drugih zemalja zapadnog Balkana, piše Večernji list BiH. To je još izraženije kada se cijene lijekova promatraju u odnosu na primanja, odnosno životni standard stanovništva.

Promet lijekova u BiH u 2023. iznosio je 961 milijun KM i raste iz godinu u godinu pa se očekuje da ukupni iznos za 2024. bude i veći. Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH za BHRT su nedavno kazali kako bi do smanjenja cijena lijekova došlo kada bi se smanjio PDV ili uvela diferencijalna maloprodajna marža, čiju visinu utvrđuju entitetska ministarstva zdravstva.

Za medicinska sredstva nema ograničenja marže i cijene se formiraju slobodno, što mnogi koriste. – Kad se kaže da su cijene lijekova veće u odnosu na okružje, to se uglavnom odnosi na Srbiju. Ona ima mnogo niže cijene. Kada izračunamo maksimalnu veleprodajnu cijenu, mi uzimamo Hrvatsku. Većina naših lijekova jeftinija je nego u Hrvatskoj. Moramo voditi računa da se i proizvođačima isplati te da imamo lijekova na tržištu – izjavila je Tijana Spasojević-Došen iz Agencije za lijekove BiH.

Za razliku od BiH, zemlje u okružju imaju opću i posebnu poreznu stopu po kojoj se tretiraju lijekovi. Porezna stopa za lijekove u BiH je najveća u regiji, čak tri puta veća nego u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji. Primjera radi, u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji porezna stopa na lijekove iznosi 5%, u Sloveniji 9,5%, u Srbiji 10%. Više inicijativa za potpuno ukidanje ili smanjenje stope PDV-a na lijekove nije uspjelo proći potpunu zakonsku proceduru unatoč snažnoj argumentaciji.

Koliko PDV na lijekove zapravo utječe na zdravstveni sustav, za naš list prošle je godine objasnila ravnateljica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH Vlatka Martinović. Samo u zdravstvenom sustavu RS-a u pretprošloj godini za PDV je plaćeno više od 100 milijuna KM, što je gotovo jednako dvogodišnjim troškovima lijekova na recept. Troškovi po osnovi PDV-a u zdravstvenim ustanovama FBiH u 2022. iznosili su više od 164 milijuna KM. Kada se promatra razdoblje od kada je usvojen Zakon o PDV-u (2006. – 2022.), troškovi u zdravstvenom sustavu FBiH za PDV iznosili su više od 1,8 milijardi KM.

Izvor: https://www.vecernji.ba/vijesti/vecinu-lijekova-u-bih-pacijenti-placaju-skuplje-nego-u-regiji-cesto-po-lijek-moraju-preko-granice-1832914

Visited 1 times, 1 visit(s) today