Jedan od razloga zašto su institucije učinkovitije jeste taj što im pomažu građani. Ta pomoć je osigurana kampanjom Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) “Stop švercu”, kojom se ove godine posvetilo podizanju svijesti stanovništva o štetnosti crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda. Stotine građana su u posljednjih pet godina, koliko se kampanja provodi, ustupili Upravi informacije o crnom tržištu.
Ovome je doprinijelo i to što oni koji ustupaju informacije ne moraju Upravi dati svoje osobne podatke i što Upravi nije vidljiv broj onih koji je kontaktiraju. Ono što UIO traži jesu konkretni podaci na osnovu kojih bi mogli djelovati u suzbijanju crnog tržišta.
Preko otvorene telefonske linije 080 02 06 07 i preko broja mobilne aplikacije Viber 065 355 155 su samo prošle godine zaprimili 503 informacije. Preko Vibera je moguće poslati i fotografije te lokaciju na kojoj se prodaju ilegalni duhan i duhanski proizvodi.U posljednjih pet godina su se preko UIO povećavali prihodi ostvareni od akciza na duhan i duhanske proizvode. Prošla godina je bila kada su prvi put u navedenom periodu ti prihodi iznosili više od milijardu KM, što je za 17 posto više u odnosu na 2023. U UIO to su ocijenili značajnim povećanjem. Osim toga, povećavao se i broj izdanih akciznih markica. Prošle godine izdate su markice u vrijednosti od 294,30 milijuna KM, što je za 8,90 posto više u odnosu na 2023.
Za napomenuti je i to su proizvodi s akciznom markicom druge države zapravo ilegalni proizvodi u Bosni i Hercegovini.
Ilegalne cigarete
Rezultati istraživanja agencije za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS, provedeno u periodu od 22. novembra 2024. do 12. januara među punoljetnim stanovnicima Bosne i Hercegovine na reprezentativnom uzroku, govore da se blago smanjio broj ilegalnih cigareta u odnosu na prošlu godinu. Inače je riječ o istraživanju koje IPSOS provodi svake godine u cilju što preciznijeg uvida u stanje crnog tržišta u Bosni i Hercegovini.
No, dvije stvari su ostale nepromijenjene po pitanju ilegalnih cigareta. Jedna je ta da su to uglavnom cigarete s poreznom markicom iz Kosova ili bez markice, a druga je da su pijace dominantan kanal njihove prodaje.
Osim toga, društvene mreže, odnosno internet je i dalje kanal prodaje, ali ne onoliko koliko je to bio tokom pandemije koronavirusa. Sve prethodno navedeno ukazuje na to da postoji stabilna potražnja za ilegalnim cigaretama te da šverceri još uspijevaju pronaći kanale za njihovu distribuciju na tržištu.
Spomenutim ispitivanjem je utvrđeno i to da je nastavljen rast prosječne cijene ilegalnih cigareta, a ona trenutno iznosi 4,79 KM.
Ilegalni rezani duhan
Također je i dalje ogroman broj onih koji koriste ilegalni rezani duhan. Preciznije, od ukupnog broja potrošača rezanog duhana, 94 posto je onih koji koriste ilegalni rezani duhan, što je za tri posto manje u odnosu na prošlu godinu.
Kao što je slučaj s ilegalnim cigaretama, tu stvari ostaju iste – pijace su glavni kanal prodaje i ilegalnog rezanog duhana. Naime, 50 posto potrošača na pijaci kupuje ilegalni rezani duhan, a ostatak od uličnih prodavača, poznanika ili prijatelja.
Na osnovu navedenog istraživanja je procijenjeno da je ta potrošnja prošle godine veća za 2.062 tone, što je za dva posto više u odnosu na godinu ranije te 26 posto više u odnosu na 2020. Dakle, istaknuti statistički podaci potvrđuju da šverceri i dalje dominiraju bh. tržištem rezanog duhana.
Riječ legalnih proizvođača
Darko Gašpar, menadžer za suzbijanje ilegalne prodaje u kompaniji British American Tobacco (BAT) Adria klaster, izjavio je to da su se uslovi poslovanja na bh. tržištu blago poboljšali uslijed snažnije borbe protiv šverca duhana i duhanskih proizvoda. Napomenuo je na to da su za to zaslužni UIO, Granična policija Bosne i Hercegovine i SIPA.
No, podatak iz IPSOS-ovog istraživanja da 94 posto ispitanika koristi ilegalni rezani duhan je istakao kao pokazateljem da problemi i dalje postoje. Pitali smo ga šta smatra uzrocima i dalje značajne potražnje za ilegalnim duhanom i duhanskim proizvodima.
“Crno tržište duhana u Bosni i Hercegovini opstaje prvenstveno zbog ekonomske realnosti brojnih građana. Cijene legalnih duhanskih proizvoda, koje su visoke zbog trošarina i poreza, za mnoge potrošače su jednostavno nedostupne. U takvom kontekstu, kada je ilegalni proizvod lako dostupan, bilo na pijacama, internetu, preko poznanika ili uličnih prodavača, mnogi biraju jeftiniju alternativu, ne razmišljajući o širim posljedicama”, ukazao je.
Osim toga, nastavlja Gašpar, nedostatak svijesti o štetnosti takve kupovine dodatno pogoršava situaciju. Naime, većina potrošača, kako je podsjetio, ne povezuje svoju odluku sa štetnim utjecajem na državne prihode, javno zdravstvo i sigurnost. Taj štetni utjecaj po državne prihode bi ove godine trebao iznositi 420 miliona KM dok je prethodnih godina iznosio i do milijardu KM.
“Ovakva situacija i dalje narušava ravnopravnu tržišnu konkurenciju i značajno umanjuje prihode legalne duhanske industrije”, poručio je.
Osvrnuo se i na to koje su opasnosti po same potrošače koji kupuju i koriste ilegalne proizvode.
“Glavna opasnost je u tome što se ovim proizvodima izbjegavaju sve zakonske kontrole – nema nadzora nad sastavom, porijeklom, uvjetima skladištenja i distribucije. Potrošač zapravo ne zna šta konzumira, što može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. Nadalje, kupovinom takvih proizvoda podržava se siva ekonomija i kriminalne mreže koje izbjegavaju plaćanje poreza, čime se dodatno šteti društvu u cjelini. Dugoročno, ovakvom praksom podriva se povjerenje u institucije i onemogućava stvaranje stabilnog i pravednog ekonomskog okruženja”, zaključio je Gašpar.
Prema podacima UIO, prošle godine su oduzeti duhan i duhanski proizvodi vrijedni 2,3 miliona KM, a godinu ranije vrijedni 1,7 milijuna KM. Oduzimane su i mašine za proizvodnju cigareta. Kako su naglasili, nemaju podatak koliko je nelegalnih duhanskih proizvoda na bh. tržištu jer je to teško procijeniti. Uvjeravaju u to da su svojim aktivnostima suzili prostor djelovanja aktera crnog tržišta.
Izvor: https://www.klix.ba/biznis/privreda/uio-objavio-podatke-i-gradani-sve-vise-pomazu-u-borbi-protiv-crnog-trzista-duhana-i-duhanskih-proizvoda/250512049?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=250512049&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status