Kraj ožujka zadnji je zakonski rok za usvajanjem proračuna na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini. Zakonom o proračunima FBiH propisano je da se proračun mora usvojiti do 31. ožujka, dok članak 114. Statuta Općine Kupres propisuje da “Ukoliko se proračun ne usvoji do 31. ožujka tekuće proračunske godine, općinski načelnik proglašava proračun koji stupa na snagu danom objave u službenom glasilu Općine Kupres.” Načelnik Kupresa, Danko Jurič (HDZ BiH), koji nema potporu Općinskog vijeća, odlučio se upravo za ovaj scenarij, te je na sjednici OV Kupres koja je počela 28. ožujka, te nastavljena 31. ožujka, povukao prijedlog Proračuna iz procedure. S obzirom da je na Proračun uloženo nekoliko amandmana, načelnik se odlučio na onu dječju taktiku: “ako ja neću prvi pucat penal, a lopta je moja, utakmica se prekida, ja odlazim kući i neću se više igrati”.
Ovime je načelnik svjesno prekršio cjelokupni članak 113. Statuta Općine koji propisuje rokove u kojima je načelnik dužan uputiti u proceduru prijedlog Proračuna. Da bi načelnik ostvario “pravo” nametanja Proračuna, Općinsko vijeće prethodno mora odbiti njegov prijedlog Proračuna. Povlačenje proračuna ne daje alibi načelniku za nametanje najvažnijeg godišnjeg dokumenta jedne općine nego pokazuje strah HDZ-ova načelnika od demokratski izabrane većine u Općinskom vijeću.
Zbog neviđene situacije, Općinsko vijeće je prekinulo sjednicu u petak, a nastavilo ju u ponedjeljak, ali načelnik i vijećnici HDZ-a BiH ostali su pri svome i na sve moguće načine pokušali degradirati Općinsko vijeće i time dovesti u opasnost funkcioniranje Općine, sve isplate, uključujući i plaće djelatnike Općine. Sve je ostalo na pokušaju jer je vijeće odbilo načelnikov prijedlog za skidanjem Proračuna s dnevnog reda, te je Proračun izglasan, ali bez prisustva načelnika Općine sjednici. Naime, prije izglasavanja Proračuna, načelnik Kupresa, vijećnici HDZ-a BiH, HRS-a i Neovisne liste za Kupres i predstavnici općinskih službi napustili su dvoranu i time pokazali što misle o demokratski izabranim vijećnicima i njihovim glasačima.
Načelnik Kupresa očito je na ovaj način pokušao izbjeći “livanjski scenarij” gdje je Gradsko vijeće usvojilo nekolicinu amandmana na Proračun i Odluku o izvršavanju Proračuna, čime je livanjski gradonačelnik znatno ograničen u korištenju proračunskih sredstava, odnosno za korištenje proračunskih sredstava potrebna mu je suglasnost Gradskog vijeća. Sličan prijedlog izglasala je i većina demokratski izabranih vijećnika u Kupresu.
Nesumnjivo, Općina Kupres ulazi u turbulentno razdoblje, a ostaje za vidjeti što će učiniti načelnik, odnosno hoće li provoditi usvojeni Proračun. Odmah nakon izbora na Kupresu se moglo čuti kako načelnik neće dugo obavljati tu dužnost, odnosno da će biti smijenjen, ali sve se utihnulo do donošenja proračuna. Hoće li ovo biti dovoljan razlog većini u Općinskom vijeću za pokretanjem postupka opoziva načelnika Juriča?