Zbog odluke o minimalnoj plaći

Nepravilnosti u isplati plaće u tjedan dana prijavilo 488 radnika, na ulice izašli poduzetnici

6 ožujka, 2025IRedakcija

U prvom tjednu funkcioniranja kanala “Zaštita radnika”, koji je Vlada Federacije BiH pokrenula u cilju brže i učinkovitije obrade prijava te pravodobne reakcije nadležnih institucija, zaprimljeno je 488 prijava, objavio je biznis.info. Ovaj iznimno visok broj prijava u razdoblju od 21. do 27. veljače pokazuje da su radnici prepoznali značaj ovog kanala i odlučili proaktivno djelovati u borbi za svoja prava, objavio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Od ukupnog broja prijava, 429 ih je pristiglo iz privatnog sektora, dok su 59 prijava podnijeli radnici zaposleni u javnim poduzećima. Nepravilnosti koje su radnici najčešće prijavljivali su neisplaćivanje minimalne plaće, obveza vraćanja dijela plaće nakon uplate na račun, isplata dijela plaće u kuverti, neplaćanje doprinosa, neisplaćivanje toplog obroka i naknade za prijevoz…

Podaci po županijama, što se tiče prijava, su sljedeći: Sarajevska županija (154), Srednjobosanska županija (93), Zeničko-dobojska županija (92), Tuzlanska županija (78), Hercegovačko-neretvanska županija (31), Unsko-sanska županija (30), Zapadnohercegovačka županija (9), Bosansko-podrinjska županija (1). Iz Posavske županije i Hercegbosanske županije nije bilo zaprimljenih prijava. Prijave su proslijeđene nadležnim institucijama na daljnju obradu. S obzirom na to da se nepravilnosti navedene u prijavama preklapaju u nadležnostima različitih tijela, Porezna uprava Federacije BiH preuzet će obradu 328 slučajeva, dok će Federalna uprava za inspekcijske poslove obraditi 423 slučaja.

Ove institucije sada imaju zadatak izvršiti provjere i poduzeti odgovarajuće mjere kako bi zaštitile prava radnika i spriječile daljnja kršenja radnih propisa. S druge strane, jučer je skupina gospodarstvenika iz Živinica, uz podršku kolega iz drugih gradova, prosvjedovala u cilju iskazivanja nezadovoljstva zbog poslovnog ambijenta u kojem djeluju. Sve je prouzročeno uredbom Vlade FBiH o povećanju bruto minimalne plaće i uvođenjem neradne nedjelje. Poručili su kako su uredba Vlade FBiH o povećanju bruto minimalne plaće i uvođenje neradne nedjelje stvorili velike probleme gospodarstvenicima u Živinicama, od kojih je određeni broj njih već bio primoran na otpuštanje radnika.

– Troškovi su enormno povećani, tako da je teško opstati. Osobno sam morala otpustiti dvije djevojke. Ako se trenutačna situacija nastavi, na kraju će i kod ostalih gospodarstvenika biti neizbježno smanjenje obujma posla, otpuštanje radnika i na kraju zatvaranje tvrtki. Drugačije ne možemo – kazala je za klix.ba Maja Sarajlić-Hadžiomerović. Poslodavci navode da minimalne plaće nisu upitne, već doprinosi koji su enormni na iznos od 1000 KM. – Zbog neradne nedjelje naši sugrađani idu pola sata automobilom u Republiku Srpsku i tamo obavljaju kupnju, a mi smo na gubitku. Također želimo vraćanje doprinosa na razinu iz prošle godine. Doprinosi su porasli 380 KM po radniku, što je jako teško podnijeti. Ja imam više od 30 radnika i na mjesečnoj razini sada moram izdvojiti oko 12.500 KM više za doprinose – navodi poduzetnik Aldin Paprikić. Okupljeni gospodarstvenici poručili su da će mala i mikro poduzeća trenutačne namete jako teško podnijeti, zbog čega pozivaju Vladu FBiH na razgovore u cilju pronalaska rješenja. Zaključili su da će, prema nekim proračunima, u FBiH već u svibnju na zavodima za zapošljavanje biti od 30 do 50 tisuća osoba više.

Izvor:Nepravilnosti u isplati plaće u tjedan dana prijavilo 488 radnika, na ulice izašli poduzetnici – www.vecernji.ba