BIHAĆ – Maja Džafić, nastavnica povijesti u Osnovnoj školi Gornje Prekounje-Ripač u Bihaću, osvojila je nedavno prvu nagradu za najbolju inovativnu praksu u protekloj godini, te u tom segmentu proglašena najboljim nastavnikom u Bosni i Hercegovini.
Radi se o nagradi koju je prije osam godina ustanovio Centar za obrazovne inicijative “Step by step”, a u konkurenciji sedam nastavnika iz Bosne i Hercegovine koji su nominirani za nagradu, Džafićevoj je pripala ova laskava titula.
Cilj nagrade je prepoznati i promovirati nemjerljiv trud prosvjetnih radnika u stvaranju kvalitetnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini.
Inače, Džafićeva je skupa sa svojim učenicima prvobitno radila na projektu nazvanom “Zvijezde su ženskog roda” koji se kasnije razvio u nastavnu praksu Historybook, prepoznajući žene koje su zaslužile svoje mjesto u povijesti. “Propozicije nagrade su da svaki nastavnik osmisli jednu pedagošku praksu i nešto što se može duže vrijeme koristiti u obrazovnom procesu. Analizirajući udžbenike iz povijesti ustanovila sam da je mnogo manje žena zastupljeno u nastavnom planu i programu u odnosu na muškarce. Mnoge velike žene koje su svojim životom i djelom obilježile brojne povijesne epohe uopće se ne spominju u udžbenicima. Kako bismo to pokušali promijeniti, ja sam odlučila da, skupa s učenicima, nekako te žene uvedem u nastavno gradivo”, objašnjava Džafićeva.
Kaže kako je potom, s obzirom na današnje vrijeme, te sklonosti i navike učenika, došla na ideju da se koncipira udžbenik po uzoru na koncept društvenih mreža, te da se na taj način oživi lik i djelo mnogih žena koje su ostavile trag u povijestičovječanstva.
“Željela sam da zamislimo šta bi u prošlosti bilo da su te žene imale neku društvenu mrežu poput Facebooka, pa smo snimili storije i napravili profile tih žena na Facebooku koji sadrže njihovu naslovnu i profilnu sliku, te neku objavu ili komentar vezan za njih i potom sve to ugradili u jedan udžbenik. Kada smo to napravili, učinilo mi se da je to nešto inovativno i da se može koristiti u nastavi iz drugih predmeta, a naš projekat nazvali smo Historybook”, kaže Džafićeva.
Inače, ovo nije prva nagrada i priznanje koje je osvojila ova prosvjetna radnica, a na uspjehu su joj čestitali gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, te ministar obrazovanja u Vladi USK Denis Osmankić.