Hoće li doći do ukidanja poreza na dodanu vrijednost (PDV) na donirane lijekove, jedno je od pitanja oko kojih se vodi rasprava u javnom i medijskom prostoru, a iz posljednjeg stava Uprave za neizravno oporezivanje vidljivo je kako postoji načelna suglasnost da se ovo pitanje riješi. No, prije toga potrebno je urediti područje doniranja te jasno definirati tko može donirati, odnosno tko može biti primatelj.
Naime, u odgovoru koji je UNO uputio na zastupničko pitanje zastupnika u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Saše Magazinovića objašnjen je stav ove institucije na navedeno pitanje te je objašnjeno kako UNO u načelu podržava inicijativu za ukidanje PDV-a na donirane lijekove, posebno imajući u vidu kategoriju potencijalnih korisnika istih (socijalno ugrožene osobe i drugi).
No, prije nego bi se pokrenuo proces izmjene Zakona o PDV-u u navedenom cilju ukidanja ovoga poreza na donirane lijekove, potrebno je provesti nekoliko analiza, ali i zakonski urediti oblast doniranja lijekova i utvrditi jasna pravila u domeni sigurnosti upotrebe doniranih lijekova te točno definirati pojam “donirani lijekovi”. Kao primjer za potonje pitanje naglasili su kako pod donirane lijekove ne bi trebali spadati suplementi i slično. Osim toga, kako su za Večernji list naveli iz UNO-a, smatraju kako je potrebno točno definirati tko može donirati lijekove, odnosno tko može biti primatelj doniranih lijekova te u kojem roku prije isteka eventualnog roka za upotrebu lijekovi mogu biti donirani.