U današnje digitalno doba sve više djece, uključujući i one najmlađe, provodi znatan dio dana pred ekranima – bilo da se radi o televizorima, tabletima ili pametnim telefonima. Iako tehnologija može imati obrazovne prednosti, stručnjaci upozoravaju na ozbiljne rizike koje pretjerana izloženost ekranima može imati na rani razvoj djece, osobito dojenčadi i djece predškolske dobi.
Kašnjenje u govornom razvoju
Jedan od najčešćih problema povezanih s dugotrajnim gledanjem u ekrane je kašnjenje u razvoju govora. Djeca koja umjesto interakcije s roditeljima ili okolinom većinu vremena provode uz ekrane, rjeđe razvijaju bogat vokabular i imaju poteškoće u izražavanju. Umjesto poticanja jezika kroz razgovor, pjesmice i igru, dijete pasivno upija sadržaj bez stvarnog razumijevanja ili odgovora.
Problemi s pažnjom i ponašanjem
Znanstvene studije pokazuju da djeca koja su pretjerano izložena ekranima češće imaju poteškoće s koncentracijom i razvijaju poremećaje ponašanja. Svaki dodatni sat proveden pred ekranom može povećati rizik od impulzivnosti, nervoze i smanjenog interesa za aktivnosti koje potiču kreativnost i socijalizaciju, poput igre s vršnjacima.
Emocionalne poteškoće
Pretjerana upotreba tehnologije može dovesti i do emocionalnih izazova. Djeca često postaju razdražljiva kada im se ograniči pristup uređajima, a mogu razviti i smanjenu empatiju te nižu razinu emocionalne regulacije. Neka djeca čak stvaraju vlastiti „jezik” temeljen na sadržajima koje gledaju, koji nije razumljiv njihovoj okolini.
Preporuke stručnjaka
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) savjetuje da djeca mlađa od dvije godine uopće ne bi trebala biti izložena ekranima. Za djecu u dobi od dvije do četiri godine preporučuje se najviše jedan sat dnevno, i to pod nadzorom odraslih.
Umjesto oslanjanja na ekrane kao sredstvo zabave ili „čuvanja” djeteta, preporučuje se:
-
aktivna igra i boravak na svježem zraku
-
zajedničko čitanje slikovnica
-
verbalna interakcija s djecom, i tijekom korištenja edukativnih sadržaja
-
primjer roditelja – ograničiti vlastitu upotrebu telefona i računala u prisustvu djeteta
Iako tehnologija može imati pozitivne učinke ako se koristi umjereno i uz nadzor, važno je da roditelji prepoznaju njezine potencijalne negativne posljedice. Rani razvoj djeteta temelji se na kontaktu, komunikaciji i iskustvu s okolinom – a ekrani, koliko god bili zanimljivi, nikada ne mogu zamijeniti stvarni ljudski odnos i interakciju.