Plaće

Hoće li se u FBiH povećati plaće nakon smanjenja doprinosa?

prije 6 satiIRedakcija

Dok se građani sve teže nose s osnovnim životnim izdacima, u Federaciji BiH nadu budi najavljeno smanjenje doprinosa na plaće. No, može li to značiti i konkretno povećanje plaća? Radnici se nadaju, ali službeni podaci još uvijek ne ulijevaju optimizam.

Još se analiziraju učinci odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće i uvođenju neradne nedjelje za trgovce. Dok predstavnici vlasti tvrdnje o negativnim posljedicama smatraju neutemeljenima, pojedini analitičari tržišta rada iznose drugačije podatke.

„Imamo porast nezaposlenosti za gotovo 4.000 osoba u odnosu na kraj 2024. godine. Istodobno, broj zaposlenih u FBiH smanjen je za oko 8.600 u prvom kvartalu ove godine. Nadamo se da će dolazak ljetne turističke sezone, koja povlači i sektor ugostiteljstva i građevinarstva, barem djelomično ublažiti ovaj negativni trend. Također, primjećuje se da je u sektoru trgovine broj radnika smanjen za više od 2.000 u prva tri mjeseca 2025. godine“, naveo je analitičar tržišta rada Omer Korjenić.

Iako je, prema njegovim riječima, još prerano tvrditi da su to posljedice vladinih mjera, ističe kako ovakvi trendovi nisu zabilježeni još od vremena pandemije koronavirusa. No, za temeljitu analizu bit će potrebno više vremena, uključujući i sagledavanje mogućih intervencija Vlade koje su usmjerene na ublažavanje posljedica. Da se nešto ipak mijenja na tržištu rada, pokazuju i podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH, prema kojima je zanimanje prodavača i dalje najtraženije.

„Nakon toga slijede radnici u ugostiteljstvu. Međutim, u posljednje se vrijeme intenzivirala potražnja za vozačima teretnih vozila, posebice onih u međunarodnom prometu. No, i tu se BiH suočava s određenim problemima, ponajprije zbog pravila Europske unije. Također, već sada u građevinarstvu i metalskoj industriji bilježimo ozbiljan nedostatak radne snage“, dodaje Korjenić.

Dok tisuće domaćih radnika čekaju posao, BiH otvara vrata za više od 7.000 stranih radnika. Sindikati su nezadovoljni, ali poslodavci ističu kako je glavni problem neusklađenost obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada. U međuvremenu, fiskalne reforme otvaraju prostor za povećanje plaća i zadržavanje radnika – što je i bila glavna primjedba poslodavaca na povećanje minimalne plaće, zbog dodatnog poreznog opterećenja.

Izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH stupaju na snagu 1. srpnja ove godine. One će značiti određeno rasterećenje za poslodavce, no hoće li to automatski značiti i povećanje plaća – pitali smo stručnjake.

„Pokušajmo razumjeti da će ekonometrijski modeli – kombinacija matematike i statistike – pokazati da će manje porezno opterećenje automatski voditi većim plaćama. U tom slučaju, poslodavci neće više imati potrebu dijeliti plaću na službeni dio koji ide preko banke i onaj ‘na ruke’. Uvjeren sam da će se fondovi bolje puniti, da će radnici imati bolju poziciju kod banaka, primjerice prilikom uzimanja kredita za stambeno zbrinjavanje, i da ćemo svi biti u boljoj situaciji nego danas“, smatra ekonomski stručnjak Zoran Pavlović.

S druge strane, dio struke upozorava da ne postoji zakonska obveza za povećanje plaća unatoč smanjenju doprinosa – odluka ostaje isključivo na volji poslodavca. A troškovi života i dalje nezaustavljivo rastu.

„Podsjećam da je sindikalna potrošačka košarica za travanj iznosila više od 3.160 KM, da su životni troškovi sve veći i da bi poslodavci u cijeloj ovoj priči trebali imati više senzibiliteta kako bi poboljšali ekonomsko-socijalni položaj svojih radnika i zadržali ih na radnim mjestima“, poručio je Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Poboljšanje položaja radnika u Federaciji BiH mogao bi donijeti i novi Zakon o radu koji predviđa važne promjene, posebice u dijelu koji se odnosi na kolektivne ugovore.

„Svaki radnik trebao bi imati ugovor na neodređeno vrijeme, dok bi ugovori na određeno vrijeme trebali biti iznimka – i to jasno definirana zakonom. Također, nova zakonska rješenja predviđaju da se i pauza računa u osmosatno radno vrijeme“, istaknuo je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.

Ipak, kao i kod svih zakonskih reformi, ključno je da promjene ne ostanu samo mrtvo slovo na papiru, nego da se prava radnika uistinu počnu poštivati – suštinski, a ne samo načelno.

Izvor: Hoće li se u FBiH povećati plaće nakon smanjenja doprinosa? | Vijesti Hercegovina.Info

Visited 29 times, 29 visit(s) today