Nakon što se bolest pojavila 7. ožujka u Mađarskoj, a potom 21. ožujka u Slovačkoj, u BiH su sve glasniji pozivi na hitnu intervenciju te provedbu mjera prevencije i kontrole
Situacija s visoko zaraznom bolesti slinavka i šap u Europi je sve ozbiljnija. Austrija je, naime, zatvorila dvadesetak graničnih prijelaza s Mađarskom i Slovačkom kako bi zaustavila širenje bolesti koja stvara probleme njihovim susjedima. Slovačka je, naime, prošli tjedan proglasila izvanredno stanje jer je ova bolest otkrivena kod životinja koje su živjele na tri farme. Potom je iz Mađarske potvrđeno kako su oni, prvi put u posljednjih 50 godina, na svom teritoriju otkrili ovu bolest. Zbog toga su do granice sa Slovačkom i Austrijom poslali vojsku koja je dezinficirala prijelaze i šire područje, piše Večernji list BiH.
Naime, čestice se šire i do 40 kilometara. Austrija trenutačno provodi vrlo stroge kontrole na onih nekoliko graničnih prijelaza prema navedenim susjedima koji su ostali otvoreni. Svako vozilo mora proći preko prostirke za dezinfekciju, a isto se odnosi i na pješake. A kakva je situacija u BiH?
Nakon što se ova zarazna bolest pojavila 7. ožujka u Mađarskoj, a potom 21. ožujka na tri farme mliječnih goveda u Slovačkoj, u BiH su sve glasniji pozivi za hitnu intervenciju i provedbu mjera prevencije i kontrole. Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine zabranio je uvoz određenih pošiljki domaćih i divljih papkara, sjemena i embrija/jajnih stanica, namirnica, proizvoda, sirovina i otpadaka od domaćih i divljih papkara te hrane za životinje, koji su podrijetlom iz Slovačke, radi sprječavanja unosa slinavke i šapa u BiH. Od ranije je na snazi i zabrana uvoza ovih proizvoda iz Mađarske, savezne države Brandenburg i grada Berlina u Njemačkoj. Panika u Bosni i Hercegovini postaje gotovo opipljiva.
“Hitni sastanci” su u punom jeku. Jedan takav održan je u utorak u Bijeljini, a na njemu su se okupili predstavnici lokalnih i republičkih vlasti, Oružanih snaga BiH, Policijske uprave Bijeljina, Granične policije BiH te predstavnici Ureda za veterinarstvo BiH, Inspektorata, gospodarstvenici i proizvođači, a sve kako bi, kako u pozivu navode, “održali hitan sastanak o temi prijetnje širenja slinavke i šapa (SIŠ), iznimno zarazne virusne bolesti”
– Mislim da će to brzo doći do nas, ako već i nije. Ta se bolest vrlo brzo i lako širi. Ako dođe u Hrvatsku ili Srbiju, mi smo sasvim sigurno sljedeći. Nakon što smo imali krah s afričkom kugom i ogromne gubitke od kojih se još nismo oporavili, sad dolazi slinavka i šap, bolest koja je mnogo opasnija, mnogo se lakše širi te ostavlja katastrofu iza sebe. I postavlja se pitanje što je sa silnim uvezenim mesom, tko će na to dati odgovor. Vjerujte, ljudi su u strahu. Neki već rasprodaju stoku kako bi izbjegli gubitke. Ne zna se kako će se ovo završiti. Evo, pogledajte, Vlada RS-a je već napravila krizni stožer, a na sastanku od lokalnih zajednica traže se parcele za ukopavanje eutanaziranih životinja. Stvarno želim vjerovati da je sve ovo preventivno, a proizvođači se već hvataju za glavu – kazao je za Buku Savo Bakajlić, predsjednik Udruge poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice. BiH, kao država koja se nalazi u blizini područja gdje su zabilježeni slučajevi ove zarazne bolesti, mora biti na oprezu. Iako je, uvjeravaju nadležni, situacija pod kontrolom i postoje učinkovite preventivne mjere, sve ovo još je jedan podsjetnik na to koliko je važno imati brzu reakciju i koordinaciju među svim relevantnim institucijama. Na GP Rača na granici sa Srbijom postavljene su još prije nekoliko dana dezinfekcijske prepreke. Je li u Bosni i Hercegovini nakon katastrofalnih posljedica nastalih pojavom afričke kuge lekcija naučena?
Biosigurnosne mjere
Slinavka i šap najviše pogađa goveda, svinje, ovce, koze i bivole, a bolest se širi iznimno brzo i lako, i to izravnim kontaktom, ali i preko kontaminiranih predmeta poput vozila ili opreme. Iako je u pitanju zoonoza, ne predstavlja rizik za zdravlje ljudi, ali njezine posljedice na stočarstvo mogu biti katastrofalne. Virus može uništiti cijele farme, dovodeći do ogromnih ekonomskih gubitaka, što nas podsjeća na afričku svinjsku kugu koja je prošle godine prouzročila velike štete. Za sada BiH je službeno slobodna od slinavke i šapa, što je posljednji put potvrđeno još 1968. godine. Međutim, to ne znači da treba biti opušten, upozoravaju stručnjaci. Virus je na pragu i pitanje nije “hoće li”, nego “kada će” doći i kod nas. Stručnjaci preporučuju farmerima da pojačaju biosigurnosne mjere na svojim gospodarstvima, kao što su redovito čišćenje, dezinfekcija, onemogućavanje ulaska drugih životinja, kao i striktna kontrola zdravlja grla na farmama.
Izvor: Farmeri u BiH u strahu od zarazne bolesti: Neki već rasprodaju stoku – www.vecernji.ba