Na događaju su prisustvovali predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, gradonačelnik Livna Darko Čondrić, te predstavnici braniteljskih udruga i vlasti.
Na sjednici je predsjednik Milanović uručio odlikovanje Livanjskoj brigadi “Petar Krešimir IV”, ističući da ta jedinica “simbolizira dug Republike Hrvatske prema onima koji su obranili Livno i stvorili pretpostavke za buduće pobjede s Livanjskog polja”.
No, upravo ta tvrdnja i interpretacija događaja iz 1991. i 1992. godine izazvale su žestok odgovor Udruge, koja tvrdi da su izrečene “grube neistine i iskrivljavanje povijesnih činjenica”.
U saopćenju za javnost, Udruga ističe da je “neutemeljena tvrdnja” da je brigada osnovana 23. septembra 1991. u selu Dobrom, navodeći kako za to ne postoje vjerodostojni dokumenti. Pozivaju se na zapovijed Zapovjedništva Herceg-Bosne od 2. aprila 1992. godine, te zapovijed HVO-a od 10. aprila iste godine, iz kojih proizlazi da su obrambene pripreme tada bile u nadležnosti Teritorijalne odbrane, a ne brigade.
Kao službeni datum osnutka brigade “Krešimir 4” navodi se 6.srpnja 1992. godine, po zapovijedi Glavnog stožera HVO-a, što, kako kažu, dokazuje dokument označen kao “strogo povjerljivo” (broj: 01-591/92).
Udruga također osporava brojku od 7.500 pripadnika brigade, navodeći kako je, prema svim dostupnim podacima, u njenom sastavu bilo najviše 5.000 ljudi. Sporno je i navođenje broja poginulih – dok se na svečanoj sjednici govorilo o 81 žrtvi, bivši zapovjednik brigade Boško Dalić tvrdi da je poginulo 114 branitelja.
Posebno ogorčenje izazvalo je izostavljanje imena Laurenta Metral Pierrea i Nikole Albanežea, koji su poginuli 23. travnja 1992. godine u Čelebiću. “Pitamo gradonačelnika i koordinaciju udruga za koga su poginuli ti ljudi?”, poručuju iz Udruge.
Veterani negoduju i zbog, kako navode, neprimjerenog izbora osoba koje su nosile ratnu zastavu brigade. Oštro se protive tome što je zastavu nosio Željko Krišto, za kojeg tvrde da nije sudjelovao u obrani Livna u ključnim danima travnja 1992. godine. Krištu pozivaju da javno odgovori na pitanja u vezi s navodnim malverzacijama s novcem i zloupotrebama u radu udruga.
Također, postavljaju pitanje o ratnoj ulozi Damira Baruna, koji je, prema njihovim riječima, “nestao iz Livna prije napada”, a kasnije stekao čin bojnika i odličje, te se, navodno, suočio s optužbama branitelja iz Čelebića.
Udruga izražava jasno protivljenje dodjeli odlikovanja brigadi od strane Zorana Milanovića, kojeg optužuju da “nikada nije izrazio kajanje zbog progona branitelja, niti se ispričao Hrvatima u BiH za podršku izboru Željka Komšića”. Podsjećaju i da je tijekom njegovog premijerskog mandata “ukinuto niz prava branitelja i poslana policija na prosvjede veterana”.
Na kraju saopćenja, Udruga poziva Gradski odbor HDZ-a BiH, gradonačelnika Livna i koordinaciju braniteljskih udruga da javnosti predoče dokumente kojima se potvrđuje tvrdnja da je brigada osnovana 23. septembra 1991. godine, kao i dokumentaciju kojom se opravdava cifra od 7.500 pripadnika. “Tražimo odgovor zašto se manipulira podacima o žrtvama Domovinskog rata”, poručuju iz Udruge.