U petak, 21. ožujka 2025. godine u hotelu Adria Ski na Kupresu održana je jubilarna, 10. međunarodna konferencija šumarstva i prerade drva u Bosni i Hercegovini „ FORESTRY 2025 “.
Glavna tema konferencije bila je UTJECAJ GEOPOLITIČKIH KRETANJA NA SEKTOR ŠUMARSTVA .
Kupres je, sada već tradicionalno, postao centar šumarske i drvno prerađivačke struke okupljajući preko 200 vodećih stručnjaka i gospodarstvenika regionalne, europske i globalne razine.
Osim predstavnika struke, na konferenciji su bili prisutni i donositelji odluka, odnosno predstavnici institucija na županijskoj, entitetskoj i državnoj razini u BiH.
Uvertira u konferenciju bio je povijesni, regionalni sastanak direktora šumarskih poduzeća , tijekom kojeg je fokus stavljen na problematiku poslovanja u 2024. godini.
Protekla godina bila je jedna od najtežih i najizazovnijih godina za šumarski sektor, u kojoj su pojedina šumarska poduzeća poslovala negativno, a uzrok spomenute situacije je nagli krah tržišta.
Prije konferencijske aktivnosti postavljene su sadnjom „drvoreda prijateljstva“ iza hotela Adria Ski povodom Međunarodnog dana šuma nakon čega je uslijedila konferencija za medije. Prije službenog početka konferencije otvorena je i izložba fotografija „Kraška polja BiH“ koju su priredili članovi ornitološkog društva „Naše ptice“, a izložbu je otvorio Božo Perić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HBŽ.
Predvorje konferencijske prodaje bilo je popunjeno izložbenim stolovima sponzora i rukotvorinama vrijednih lokalnih proizvođača.
Nakon pozdravnih govora konferenciju je otvorio predsjednik Vlade HBŽ-e, prof.dr.sc. Ivan Vukadin . Nakon uvodnog dijela, kroz tematske blokove, održane su panel rasprave i prezentacije koje su protekle u konstantnoj interakciji s javnošću. Interakcijom kroz pitanja, odgovore i komentare došli smo do kvalitetnijih zaključaka konferencije.
Tijekom izlaganja na glavu temu konferencije, koja je vezana za negativni geopolitički utjecaj na tržište, s globalne razine spustili smo se na lokalnu i regionalnu razinu kako bismo došli do srži problematike i pokušali pronaći potencijalna rješenja.
Teme u sljedećem tematskom bloku ponovno šire fokus na globalnu i europsku razinu: Uvođenje EUDR-a, klimatske promjene i ugroženost ekoloških uloga šuma te mogućnosti apliciranja na projekte u smislu otpornosti na klimatske promjene.
O ovim krucijalnim globalnim temama razgovarali su naši uvaženi gosti: mr.sc. Ismail Belen , (United Nations Forum on Forests Bureau), Zdenko Bogović , predsjednik CEPF-a (Confederation of European Forest Owners Bruxelles), Diego Florian – direktor regije Adria-Balkan za FSC (FSC -Forest Stewardship Council) i Piotr Borkowski – direktor EUSTAFOR-a (EUSTAFOR – European State Forest Association Bruxelles).
Konferencija je postavljena u retrospektivnom osvrtu na prethodnu konferenciju gdje smo se prisjetili početaka te osvrnuli na to kako je međunarodni skup kroz godinu rastao i razvijao se, kao njom i njezini sudionici i organizatori.
Tom prigodom dodijeljena su i prigodna priznanja;
Priznanje za životno djelo : za doprinos razvoju šumarstva u BiH – posthumno prof.dr.sc. Konrad Pintarić.
Profesor Pintarić je ostavio neizbrisiv trag na području kojim gospodari ŠGD „Hercegbosanske šume“ doo Kupres.
Nagrada za najboljeg mladog inženjera šumarstva u BiH pripala je Erminu Keriću, uposleniku Srednjobosanskih šuma koji je sa svojim timom doprinio digitalizaciji šumarstva u BiH kroz UŠIT-ov projekt.
Prije stanke za ručak imali smo priliku i čast čuti pjevačku divu Antoniju Batinić koja je, nakon što je u uvodu u konferenciju otpjevala tradicionalnu bosansku pjesmu, u sljedećem bloku pjevala izvornu kuprešku pjesmu kao i temu Jalta, Jalta iz poznatog hrvatskog mjuzikla.
U vrijeme stanke za ručak, povodom Međunarodnog dana šuma održana je i svečana sjednica Upravnog odbora Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH – UŠIT .
U nastavku konferencije održana je prezentacija glavnog sponzora „ Jasmin M “ doo Žepče. To je ujedno bio i uvod u teme koje su obilježile nastavak programa, a to su:
– Inovacije i tehnološka rješenja za stabilno poslovanje, diverzifikacija prihoda u šumarstvu, biomasa i potencijal u izdanačkim šumama.
Posljednji tematski blok bio je u potpunosti u organizaciji Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu – naziv tematskog bloka bio je Multidisciplinarni pristup razvoju šumarstva, zajednički pristup akademskoj zajednici, gospodarstvu, politici i nevladinom sektoru. Održane su dvije prezentacije na temu tekućih projekata i ravnopravnosti žena u šumarstvu (rodna ravnopravnost u šumarstvu) i zaključni panel tematskog bloka – Platforma za suradnju svih sudionika u sektoru šumarstva.
Po završetku svih planiranih panel rasprava i prezentacija upriličeno je i svečano potpisivanje dvaju sporazuma o suradnji.
- Sporazum o suradnji Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i ŠGD-a „Hercegbosanske šume“ doo Kupreskoji su potpisali prof.drsc. Besim Balić , dekan fakulteta i Nikola Perković , predsjednik Uprave ŠGD-a.
- Sporazum o suradnji „Hrvatskih Šuma“ doo i ŠGD „Hercegbosanske šume“ doo Kupres potpisali su predsjednici Uprave Nediljko Dujić i Nikola Perković .
Službeni dio konferencije završen je iznošenjem zaključaka, zahvalama i osvrtom na samu konferenciju potpisnika navedena dva sporazuma.
Prvi dan konferencije završen je u ugodnom tonu uz večer, lijepo druženje i dodjelu priznanja pojedincima i institucijama koji su svojim trudom, znanjem, vizijom i zalaganjem dali doprinos međunarodnoj suradnji, unapređenju održivog korištenja šuma te razvoju, promociji i jačanju ugleda našeg poduzeća. Njihov rad i postignuća dokaz su da uspjeh dolazi kao rezultat posvećenosti i zajedničkog napora. Nesebičnim radom ostavili su neizbrisiv trag u svojim oblastima djelovanja.
Drugi dan konferencije obilježila je studijska posjeta koja se sastojala od prolaska pored minsko sumnjivih odjela na području Zanagline u općini Kupres, te zaustavljanju pored deminiranih odjela i obilaska stećaka na Ravanjskim vratima. Sljedeća stanica bile su visoke šume u GJ Ravašnica – Raduša, posebno zanimljive i jedinstvene u svojoj genezi ka klimatogenoj zajednici. Nakon toga posjetili smo područje konverzije izdanačke bukove šume te obišli požarišta na području Vukovskog polja koja dolaze do odjela kojima gospodari ŠGD Hercegbosanske šume doo Kupres, tom prilikom razgovaralo se o problematici vezanoj za privatne parcele i divlje deponije.
Završetak studijske posjete obilježen je zakuskom i druženjem u lovačkoj kući pokraj jezera „Turjača“ u Kupresu. Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način bili dio konferencije „ŠUMARSTVO 2025“ te skupa s nama na svjetskom nivou obilježili Međunarodni dan šuma i poslali snažne poruke po pitanju šumarstva, drvne industrije i ekologije.
Kako to već biva, stvorena su nova poznanstva, poslovni kontakti i buduća prijateljstva. U izazovima koji pred nama imamo više znanja, iskustva i sudionika kako bismo zajedno kreirali održivu budućnost, kvalitetnije šume i povoljniju ekonomsku klimu.
Očekuje nas još i objava službenih zaključaka konferencije kao i obveza da svi zajedno u sinergiji radimo na tome da poruke sa jubilarne konferencije usvojimo, njegujemo, dijelimo i provodimo u djelo.