Danas u podne u Washingtonu po lokalnom vremenu Donald Trump će položiti zakletvu i postati 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. Dan inauguracije je mješavina tradicije i ustavnih zahtjeva koja osigurava pravilan prijenos vlasti.
Po našem, srednjoevropskom vremenu, to će biti u 18:00 sati.
Bit će i zabava, a neke od njih su prilično skupe, a sve u okviru proslave inauguracije. No, jedini uslov je da novi predsjednik položi zakletvu – ispravno.
Kada se kaže ispravno, to se zaista i misli. Naprimjer, predsjednik SAD-a Barack Obama je dva puta polagao zakletvu jer je prvi put pogrešno izgovorio jednu riječ zakletve. Predsjednik Vrhovnog suda John Roberts obavio je proceduru pred novinarima. Bijela kuća je tada saopštila da je Obama zakletvu položio po drugi put “iz predostrožnosti”.
“Ameriku stavljamo na prvo mjesto i sve počinje sutra. Sutra ćete se jako zabaviti gledajući televiziju”, najavio je Trump u nedjelju.
U isto vrijeme kada novi predsjednik preuzima vlast, Bijela kuća prelazi sa svojih bivših stanara na nove – i to brzo. Proces pripreme zgrade za novu porodicu je “haotičan, ali je vrlo koordiniran”, rekao je Matthew Costello iz Udruženja Bijele kuće za The Hill 2021. godine.
Osoblje Bijele kuće radi s članovima predsjedničke porodice kako bi osiguralo stambeni prostor uključujući idealnu sobnu temperaturu, omiljene grickalice i željeni sapun za kupanj. Sve mora biti spremno odmah. Cijeli proces se “izvodi za manje od pet sati”.
Kakav je raspored?
Dan obično počinje procesijom do Capitola, tokom koje odlazeći predsjednik obično prati novoizabranog predsjednika. Zakletvu obično prvi polaže potpredsjednik, a u podne slijedi novi predsjednik.
Nakon toga, “glavni taktovi dana” uključuju inauguracijski ručak, smotru trupa, predsjedničku paradu i niz inauguracijskih balova. Ali nije sve zabava i slavlje. Nakon polaganja zakletve, novi predsjednik će potpisani izvršne naredbe, nominacije, memorandume i proklamacije.
Treba istaći i da sva ova inauguracijska raskoš košta. Cijenu ceremonije polaganja zakletve “snose porezni obveznici”.
Sve ostalo će finansirati Trumpov komitet za inauguraciju. Komitet je 2017. godine za Trumpovu inauguraciju prikupio 106,7 miliona dolara, što je bio rekord. Ovaj put, Trump je prijavio da je prikupio 170 miliona dolara za veliki dan, javio je The New York Times. Taj bi broj na kraju mogao dostići 200 miliona dolara. Sva gotovina koja preostane nakon završetka proslave vjerovatno će biti “prebačena u komitet za eventualnu Trumpovu predsjedničku biblioteku”.
Kako će Trumpova inauguracija biti drugačija?
Ovogodišnja inauguracija donosi rijtku slučajnost – održava se na savezni praznik Martina Lutera Kinga mlađeg. To je zato što je 20. januar 2025. godine “baš slučajno treći ponedjeljak u januaru”, kada se obilježava Dan MLK-a. (Oba dana su obično savezni praznici, ali federalni radnici će dobiti samo jedan slobodan dan).
Posljednji put inauguracija je održana na ovaj praznik 1997. godine, kada je Bill Clinton položio zakletvu za svoj drugi mandat.
Još jedna razlika: Trump je pozvao druge svjetske lidere, uključujući i kineskog lidera Xi Jinpinga, da prisustvuju njegovoj inauguraciji. To je “neortodoksan potez” koji dovodi vanjske lidere “u vrlo američku političku tradiciju”, navodi AP. Nije jasno ko će, ako iko, prihvatiti pozive.