Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH i predsjednik Naše stranke, uputio je na javne konzultacije Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) BiH, saznaje Raport.
Ovim zakonom on ponovo pokušava ozakoniti mogućnost da Davorin Primorac, zet Dragana Čovića, neograničeno ostane na poziciji direktora BHANSA-e.
Neobjašnjiva je Fortina ustrajnost da uz druge neophodne izmjene ovog važnog zakona po svaku cijenu uvrsti i onu koja omogućava rukovodstvu Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH da može u neograničenom broju mandata obavljati tu funkciju, a isto Forto traži i za Vijeće Agencije u čijem članstvu ima i njegovih bliskih suradnika i koji primaju značajne novčane naknade.
Osim ove dvije sporne odredbe Forto u novom zakonu traži i da BHANSA može osnivati gospodarska društva!
Forto je prošle godine isti ovaj zakon uputio na usvajanje po hitnoj proceduri, što Zastupnički dom PSBiH na sjednici u siječnju ove godine nije prihvatio, pa je Zakon upućen u skraćenu proceduru i o njemu je potom raspravljala Komisija za promet i komunikacije koja je za ovaj zakon dala negativno mišljenje.
Zastupnički dom PSBiH je na sjednici u veljači ove godine prihvatio negativno mišljenje komisije s čime je Fortin zakon odbijen. Komisija je u svom mišljenju jasno navela da se protivi odredbama kojim se omogućava neograničeni broj mandata članovima Uprave i Vijeća Agencije, kao i to da Agencija može osnivati gospodarska društva.
Uprkos tome, Forto sada ponovo u proceduru šalje Zakon o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) BiH koji sadrži sve one odredbe kojima se Parlament BiH jasno usprotivio, što govori o Fortinoj ustrajnosti da po svaku cijenu ‘progura’ baš one stavove koji su sporni i Parlamentu BiH i javnosti.
Vjerovatno se Forto nada da će ‘omekšati’ parlamentarce, barem one iz RS zahvaljujući kojim je njegov prvobitni zakon oboren da ga u novom glasanju podrže.
Lobiranja za podršku zakonu
Mora se priznati da Forto nije sam u ‘guranju’ ovog zakona, jer su protiv stava Komisije za promet i komunikacije da se ne može dati neograničen broj mandata direktoru BHANSA-e Fortu u Zastupničkom domu PSBiH osim zastupnika Naše stranke i očekivano HDZBiH, podržali i poslanici SDP-a, dok su oni iz NiP-a bili suzdržani.
U ovom slučaju bilo je zanimljivo glasanje zastupnika SNSD-a koji su iako dio koalicije i u izuzetnim odnsima s HDZ-om BiH odbili podržati Fortin zakon i privilegiju za Čovićevog zeta.
Je li Forto možda u međuvremenu dobio obećanja SNSD-a da će njegov zakon dobiti podršku, za sada nije poznato, ali to što on unatoč i ogorčenju javnosti i ranijem stavu Zastupničkog doma PSBiH i dalje inzistira na spornim izmjenama zakona koji se nikako ne tiču unapređenju rada Agencije, nego isključivo kadrovskom pogodovanju, impliciraju da se iza ovolikih Fortinih težnji krije isključivo osobni interes pojedinca ili grupe pojedinaca.
Podsjećamo, na čelu BHANSA-e trenutno je zet lidera HDZ-a Dragana Čovića Davorin Primorac koji ‘troši’ drugi mandat nakon čega bi se trebao oprostiti s tom funkcijom, ali Forto se svojski trudi da Primorac ostane na čelu Agencije koja ima godišnji promet od 80 milijuna KM i koja upravlja našim nebom.
Nesuvislo Fortino opravdanje
Ako se znaju stavovi HDZ-a BiH koji su često protiv državnih interesa, Fortina namjera da upravo kadar kojeg podržava ta stranka i koji je u obiteljskim vezama s liderom te stranke još više je problematična.
U obrazloženju izmjene zakona koji omogućava neograničen mandat članovima Uprave BHANS-e vidi se da je Forto ‘pročešljao’ zakona svih zemalja u regiji koji se odnose na ovu oblast, pa pojašnjava kako je mandat i direktorima u istim agencijama u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji… neograničen što je za Fortu opravdanje da se ista praksa primjeni i u BiH.
Također, ako ostatak Trojke podrži ovaj Fortin novi zakon i omogući Čovićem zetu ostanak u fotelji jasno je kako će to biti dočekano u javnosti i da će biti upamćeni kao donositelji “zakona za Čovićevog zeta”. Nakon toga Trojka bi trebala otvoreno reći građanima jesu li se ovog mandata u vlasti prihvatili samo da ‘riješe kadrovska pitanja’ kako to tko od njih zatraži unutar koalicije ili će ovakvim zahtjevima konačno otvoreno reći ne.