Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen uvjerit će se u razmjere nesreće u Donjoj Jablanici. Uoči dolaska predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen u Bosnu i Hercegovinu vlasti na više razina pokušat će s digitronom u rukama izračunati koliko iznosi samo materijalna šteta, bez ljudskih žrtava, uslijed poplava i odrona stijenja koji su pogodili sjeverni dio Hercegovine i središnji dio Bosne i od čijih će se posljedica pet općina godinama oporavljati. U pitanju su Jablanica, Konjic, Fojnica, Kiseljak i Kreševo, gdje su prve procjene šteta već napravljene. Ali u te kalkulacije nisu uključene štete na željezničkoj i cestovnoj infrastrukturi, koje su u nadležnosti drugih razina vlasti. Zbog toga će načelnici ovih općina, premijeri dvaju županija i entitetske vlade te predstavnici državnog Vijeća ministara pokušati uz pomoć svojih institucija doći do konačnog iznosa šteta.
Prve procjene pokazuju da je riječ o 200 milijuna maraka šteta, no njemačku će političarku na čelu Europske komisije dočekati precizna brojka. Sve to je važno kako bi se Bosna i Hercegovina mogla prijaviti za Fond solidarnosti Europske unije za stanje velikih prirodnih nesreća. Nedugo nakon poplava početkom listopada Povjerenstvo za procjenu šteta Srednjobosanske županije obišlo je sve tri općine – Kiseljak, Fojnicu i Kreševo te, prema objavljenim podacima iz navedenih općina, preliminarne štete na poplavljenim područjima iznose 55,200.000 KM, objavila je Županijska uprava za civilnu zaštitu SBŽ-a.
Kako je istaknuto, u idućem će razdoblju općinska povjerenstva uraditi preciznu procjenu šteta na poplavljenim područjima. Istodobno, najveća materijalna šteta od poplava u Konjicu nastala je na infrastrukturnim objektima i poljoprivrednim dobrima, a procjenjuje se na više od 70 milijuna maraka, rečeno je na sastanku gradonačelnika Konjica Osmana Ćatića s potpredsjednikom Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmetom Egrlićem. Tom sastanku nazočio je i ravnatelj Agencije za promociju izvoza BiH pri VTK-u Enes Ališković, a razgovarano je o potrebama kompanija u tom području i sanaciji štete nastale uslijed poplava.
Jablanica najviše stradala
Transparentan proces
Složena je i procedura kako bi se došlo do europskog novca na koji BiH ima pravo s obzirom na to da je zemlja koja je postala kandidatkinja. Potrebno je dostaviti transparentnu dokumentaciju o šteti koja je nastala uslijed poplava i klizišta, uključujući procjene troškova sanacije i obnove. Zemlja mora podnijeti službeni zahtjev za aktivaciju Fonda solidarnosti EU. Ovaj zahtjev obično uključuje opis katastrofe, mjere koje su poduzete za pomoć pogođenim područjima i planove za obnovu. Kako se doznaje, Vijeće ministara BiH, odnosno predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto već je poduzela korake u tome smislu. Zatim poplave i klizišta moraju biti klasificirane kao prirodne katastrofe prema standardima EU-a.
Izvor: https://www.vecernji.ba/vijesti/bih-ce-traziti-najmanje-160-milijuna-km-kolike-su-stvarne-stete-od-poplava-1810126