HRS navodi kako ”pristupanje razgovorima s ovim strankama ne znači ujedno i koaliciju”, nego ”izraz iskrene volje da se dogovore načela i smjernice…”
Hrvatska republikanska stranka odlučila je prihvatiti poziv HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a i HSS-a te pristupiti razgovorima o načinima zajedničkog nastupa na Izborima 2026. na federalnoj, državnoj i razini članova Predsjedništva, odlučeno je na sjednici Glavnog odbora HRS-a u Žepču.
HRS navodi kako ”pristupanje razgovorima s ovim strankama ne znači ujedno i koaliciju”, nego ”izraz iskrene volje da se dogovore načela i smjernice politike koja će biti alternativna i stvarna promjena u odnosu na ono što radi i kako djeluje aktualna vladajuća politika Hrvata u BiH”.
HDZ BiH umjesto HDZ-a BiH
”Hrvatima nije potreban HDZ BiH umjesto HDZ-a BiH. Drugim riječima, Hrvatima u BiH nisu potrebne politike s ciljem kadrovskih promjena vladajućih, a koje će promovirati i raditi identičnu koruptivno interesno uhljebničku politiku, zloupotrebljavajući položaj svoga naroda za privatne interese, kako to radi vladajuća stranka. Potrebna je nova politička paradigma, sasvim novi politički smjer i praksa”, navodi HRS.
Stranka dodaje kako je činjenica da se ”spomenute četiri stranke ne mogu zvati oporbenim, budući da su dio vlasti”. ”Zato koristimo terminologiju alternativne politike koja iziskuje učiniti sve u granicama svoje moći da se nađe mogućnost političkog zajedništva, jer je takav društveno-politički trenutak. Ne, to ne znači da će se ići po svaku cijenu”, navodi HRS. Dodaju kako su definirane ”minimalne smjernice” za koje će se zalagati HRS u daljnjim razgovorima koje bi trebale biti temelj eventualnog dogovora oko zajedničkog pristupa.
Administrativno–teritorijalni preustroj BiH
”Primarno, izmjena izbornog zakona, ali ne kao cilj, nego kao sredstvo u smjeru administrativno – teritorijalnog preustroja BiH. HRS je još 2014. u javnosti prezentirao svoj Prijedlog koji može biti temelj razgovora na ovu temu. Dalje, politika po mjeri čovjeka, zaštite obitelji i životne zajednice, prvenstveno u terminologiji održive demografije i zaštite okoliša”, navodi se. Pojašnjavajući što bi to značilo, HRS navodi kako traži ”ultimativno protivljenje izgradnji tvornice magnezija na Kupresu, koncesijske politike u interesu čovjeka i lokalne zajednice, a ne u interesu privatnika i stranačkih tajkuna, rješavanje problema poljoprivrednog zemljišta u Posavini, problem vodoopskrbe hrvatskih naselja u Vitezu i okolici…”
Razgovor ne prejudicira dogovor
”Dakle, praktični dokaz da gajimo, nudimo i promoviramo drugačije politike od onih koje vode aktualna vladajuća stranka u Hrvata. Također, HRS s ove četiri stranke već u ovom trenutku raspolaže s respektabilnom političkom moći, tako da ćemo u razgovorima sugerirati da se kao politička grupacija krene, po pojedinim pitanjima, već zajednički djelovati u određenim jedinicama lokalne samouprave, županijama i Federaciji. Razgovori u političkom životu nemaju alternativu. Svi akteri moraju biti svjesni odgovornosti političkog trenutka i okolnosti koje nas okružuju, ne samo u BiH, nego i šire. Iz tog razloga, Glavni odbor HRS-a odlučio je da ide u razgovore s drugim političkim strankama, ostavljajući prostor i drugim hrvatskim političkim opcijama za razgovor. Naravno, razgovor ne prejudicira finalni dogovor. To će ovisiti o iskrenosti namjera svih aktera. S ovim činom, HRS pokazuje kako su naše namjere iskrene i kako se imamo kapacitet i volju preuzeti odgovornost”, navedeno je iz HRS-a.
Početkom svibnja čelnici HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović, Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivan Vukadin, Hrvatskog demokratskog saveza Iva Tadić i Hrvatske seljačke stranke Mario Karamatić, naveli su kako se Hrvatski narodni sabor BiH mora vratiti načelima ‘zajedništva i ostvarenja političkih ciljeva isključivo u interesu hrvatskog naroda u BiH’ te najavile zajednički nastup na izborima sljedeće godine.
Izvor: https://bljesak.info/vijesti/politika/pregovori-hrs-postavio-uvjete-hrvatskoj-cetvorki/518310