Ljepota u blizini

Park prirode u Hercegovini ima rijeku koja teče u dva smjera

prije 1 danIRedakcija

Na jugu Hercegovine, s lijeve strane rijeke Neretve, u nestvarno lijepom kraškom ambijentu, smjestila se zelena oaza poznata pod imenom Hutovo blato. Osim što je dom velikom broju biljnih i životinjskih vrsta, ta jedinstvena submediteranska močvara, koja je 1995. godine proglašena Parkom prirode, smatra se i jednim od najvećih zimovališta ptica na području Europe.

Otiđite na foto safari, okušajte se u sportskom ribolovu ili jednostavno uživajte u šetnji edukativnom stazom na svježem zraku – tražite li ideju za izlet koji će oduševiti sve generacije, ovaj hercegovački dragulj, koji je od Jadranskog mora udaljen svega 15-ak kilometara, neće vas razočarati!

Pravi raj za ljubitelje outdoor aktivnosti zauzima površinu od čak 8000 hektara, nalazi se na teritoriju općina Čapljina i Stolac, na močvarnom, ravničarskom i brdovitom terenu, s nadmorskom visinom koja se proteže od jednog do 588 metara. Slijevajući se u udoline i depresije, kraške ponornice i površinske vode s okolnih područja stvaraju mnoga jezera, jaruge, ali i rijeku Krupu, dok visoka razina podzemne vode utječe na pojavu stalnih i povremenih izvora te vrela.

Spomenuta Krupa glavni je vodotok Hutova blata. Dugačka je devet kilometara, a prosječna dubina joj je oko pet metara. Ova rijeka jedinstvena je u čitavoj Europi jer teče u oba smjera – nizvodno i uzvodno. Naime, kad se poveća vodostaj Neretve, ta rijeka potisne Krupu prema njezinom izvorištu, tj. Deranskom jezeru.

A sva jezera u Hutovom blatu međusobno su povezana velikim brojem kanala i jaruga. Neka su i kriptodepresije, što znači da im se dno nalazi ispod razine mora. Među najveća jezera ubrajaju se već spomenuto Deransko, zatim Jelim, Drijen, Orah, Škrka i Svitava. Ovo zadnje zapravo je umjetno, a nastalo je izgradnjom hidroelektrane Čapljina, koja je u pogon puštena 1979. Više detalja možete pronaći ovdje.

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today