Batat (slatki krompir) sve je popularnija kultura u plasteničkoj proizvodnji, posebno u kontinentalnim područjima gdje uz odgovarajuću pripremu i njegu može dati odlične prinose.
S obzirom na njegovu toploljubivost, uzgoj u plasteniku omogućava bolje uvjete rasta i raniju sadnju, ali i zaštitu od nepovoljnih vremenskih prilika.
Za kontinentalna područja, idealno vrijeme za sadnju batata u plasteniku je sredina svibnja, kada se zemljište dovoljno zagrije, a opasnost od kasnih mrazeva prođe. Sadnja se obavlja pomoću presadnica koje treba unaprijed pripremiti ili naručiti.
Presadnice se mogu nabaviti od specijalizovanih proizvođača, ali je moguće i njihovo vlastito razmnožavanje. U tu svrhu koristi se naklijavanje batata u toplim i vlažnim uslovima (npr. u pijesku, piljevini ili vodi). Nakon što proklija, uzimaju se reznice, izdanci dužine 20 – 30 cm, koji se pažljivo otkidaju i koriste kao sadni materijal.

Za sadnju je neophodno pripremiti visoke gredice, jer batat ne formira gomolje duboko u zemlji kao obični krompir, već razvija zadebljale korijenove u gornjem sloju zemljišta. Preporučuje se visina gredica 30- 40 cm, kako bi korijen imao dovoljno prostora za razvoj, uz dobru drenažu i provodljivost vazduha.
Razmak sadnje je obično 30 – 40 cm između biljaka, a između redova oko 70 – 80 cm, kako bi biljke imale dovoljno prostora za rast, a da se listovi ne preklapaju previše.
Vegetacija i njega
Od sadnje do berbe batatu je potrebno oko 100 do 120 dana, u zavisnosti od sorte, uvjeta u plasteniku i kvaliteta njege. Tijekom vegetacije važno je redovno navodnjavanje i održavanje stabilne temperature (idealno 24-30 °C).
Jedan od ključnih zahvata tokom rasta je šišanje batata. Biljka ima sklonost da razvija duge vriježe koje se šire po cijeloj površini plastenika. Ako se ne orezuje, troši energiju na rast lisne mase i vriježa, umjesto na formiranje kvalitetnih plodova. Redovnim šišanjem potičemo biljku da energiju usmjeri u razvoj korijena, odnosno plodova.

Jedan od čestih problema u uzgoju batata, posebno u plastenicima, jesu voluharice i miševi. Ove štetočine mogu napraviti veliku štetu jer grizu zadebljale korijenove i prave rupe u plodovima, čime direktno smanjuju prinos i kvalitet. Zbog toga je važno redovno pregledavati plastenik, koristiti mehaničke ili prirodne metode zaštite (kao što su zamke), a po potrebi i postaviti zaštitne mreže na ulaze kako bi se spriječio njihov ulazak.
Berba i skladištenje
Berba se obavlja pažljivo, ručno ili vilama, kako bi se korijen izvadio bez oštećenja. Nakon vađenja, batat treba ostaviti nekoliko dana na toplom i prozračnom mjestu radi sušenja i sazrijevanja kore, što produžava njegovu čuvljivost. Nakon toga može se skladištiti na suhom i tamnom mjestu pri temperaturi od 13 do 15 °C.
Uzgoj batata u plasteniku može biti vrlo isplativa proizvodnja ako se pravilno pristupi pripremi sadnog materijala, formiranju gredica i redovnoj njezi biljaka. Kontrolirani uvjeti plastenika omogućavaju stabilan i kvalitetan prinos, a potražnja za ovom zdravom i ukusnom namirnicom sve je veća na domaćem tržištu.
Izvor: https://www.agroklub.ba/povrcarstvo/sadnja-batata-u-maju-priprema-razmaci-i-njega/104025/