Zdravlje

Čaj od jasmina – ljekovita svojstva, priprema, nuspojave

prije 1 danIRedakcija

Čaj od jasmina radi se od penjačke loze iz obitelji maslina koja obitava u područjima Europe, Azije i Afrike. Cvjetovi biljke nalik ruži cijenjeni su zbog svoje ljepote i nježnog mirisa. Ime potječe od perzijske riječi “Yasmin” što znači “Božji dar”.

U Indiji se jasmin smatra esencijom misterija i magije, a zovu ga “mjesečina gajeva”. Na jeziku cvijeća za bijeli jasmin se kaže da simbolizira duboku naklonost, sreću i eleganciju. U Kini je simbol ženske slatkoće i ljepote, a eterično ulje cvijeta je vrlo cijenjeno i stoljećima se koristi u Indiji kao mirisno ulje za kosu i njegu tijela.

Pije se ne samo zbog svojeg prekrasnog okusa, već i zbog brojnih dobrobiti za cjelokupno zdravlje. Poznato je da ima visoku koncentraciju antioksidansa, a to je ono što čaj jasmina čini izvrsnim za prevenciju mnogih teških bolesti. Osim mnogih zdravstvenih blagodati, čaj od jasmina ima i fini okus, što ga čini vrlo ugodnim pićem.

Zeleni čaj i jasmin

Japanci su najdugovječniji stanovnici Zemlje, a vjeruje se da je za to zaslužan čaj od jasmina koji redovno konzumiraju. Obično se kombinira sa zelenim čajem, a rijeđe s crnim ili bijelim čajem.

Zeleni čaj s jasminom sadrži cvjetove običnog jasmina (Jasminum officinale) ili sampaguite (Jasminum sambac) koji se u preradi kombiniraju s listovima zelenog čaja ili se miješaju sa suhim listićima, kako bi se upila aroma cvijeća. Kombinacija sastojaka daje isti učinak ljekovitosti kao što ga daje zeleni čaj. Prepun je antioksidansa i povezan je sa mnogim impresivnim zdravstvenim prednostima kao što su npr. smanjeni rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i oboljenja od određenih vrsta raka.

Čaj od jasmina – ljekovita svojstva

Malo je cvjetova koji po svojem opojnom mirisu, slatkoći i ljepoti odgovaraju eteričnom ulju jasmina. Međutim, kao biljni lijek, jasmin se često zanemaruje i nedovoljno se koristi.

Koristan je za niz respiratornih problema, uključujući infekcije, kašalj, poteškoće s disanjem, kao i za infekcije genitalnog trakta i mokraćnog sustava.

U obliku kupke pomaže kod suhe i nadražene kože, a kao hladan oblog može ublažiti upalu očiju.

Jasmin čaj ima sedativne učinke na živčani sustav jer umiruje i opušta napete živce. Utvrđeno je da sedativni spojevi, koji se nalaze u ovoj biljci, potiču miran san. Studija objavljena u European Journal of Applied Physiology otkrila je da samo miris jasmina smanjuje otkucaje srca, smiruje i opušta um, pomažući sudionicima da lakše utonu u san.

Izvor: https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/cajevi/caj-od-jasmina-ljekovita-svojstva-priprema-nuspojave-gdje-kupiti