Bademi su među najboljim orašastim plodovima, hrskavi su i ukusni, a također prepuni važnih nutrijenata. Odavno se zna da su bademi zdravi, ali koliko su stvarno zdravi i zbog čega su ih i naši stari uvijek rado koristili kao grickalicu doznajte u nastavku.
Bademi – zašto su tako dobri za zdravlje?
Bademi, poznati kao bajami ili mendule, vrsta su orašastih plodova koji potječu od drvenaste biljke, iz porodice ružovki s jestivom jezgrom ploda. Bademi su, može se reći, prava riznica zdravlja. Obiluju antioksidansima i vitaminima te su izuzetno kvalitetan izvor proteina i zdravih masnoća.
Kada govorimo o ostalim dobrobitima badema, ovim orašastim plodovima se prvenstveno mora odati počast na polju zaštite srca. Naime, vlakna iz badema pomažu tijelu spriječiti apsorpciju masti, a jednako tako bademi su krcati vitaminom E, magnezijem i drugim antioksidansima koji poboljšavaju protok krvi. Mnoge su studije dokazale kako šaka badema dnevno može sniziti loš kolesterol i tako zaštititi srce i krvne žile od bolesti.
Kao što je poznato, prehrana koja se temelji na namirnicama s visokim glikemijskim indeksom, poput šećera i bijelog brašna, snažno podiže količinu šećera u krvi. Neprekidno hranjenje takvim tipom namirnica jedan je od uzroka dijabetesa i pretilosti. Istraživanja su pokazala da konzumacija 60 do 90 grama badema dnevno zajedno s hranom visokog glikemijskog indeksa smanjuje glikemijski indeks obroka i razinu šećera u krvi. Drugim riječima, badem može pomoći u korigiranju naglog povećanja šećera u krvi i negativnih posljedica po organizam koje ono donosi.
Kalorije i nutritivna vrijednost badema
Od svih orašastih plodova, bademi sadrže najveću količinu proteina, pa su izvrstan dodatak u prehrani vegetarijanaca. Bogati su ugljikohidratima, mineralima, magnezijem, kalijem, kalcijem, fosforom i željezom. Sadrže visoku količinu oleinske kiseline koja štiti od srčanih bolesti.
Bademi imaju iznimnu nutritivnu vrijednost. U 100 grama badema nalazi se 575 kalorija što ih čini iznimno nutritivno vrijednom namirnicom. Po makronutrijentima sastav je kako slijedi:
- Masti 49 g
- Zasićene masne kiseline 3,7 g
- Polinezasićene masne kiseline 12 g
- Mononezasićene masne kiseline 31 g
- Transmasne kiseline 0 g
- Ugljikohidrati 22 g
- Dijetna vlakna 12 g
- Šećeri 3,9 g
- Bjelančevine 21 g
Od vitamina i minerala, bademi se mogu pohvaliti visokim udjelom vitamina E i B2 te magnezija, mangana i kalija. Dnevno se preporučuje oko 40 grama badema, što odgovara manjoj šaci. Četvrtina šalice badema zadovoljava čak 45 % dnevnih potreba za vitaminom E i manganom te trećinu dnevnih potreba za magnezijem.
Baš kao i ostali orašasti plodovi, bademi se preporučuju i za dobro funkcioniranje moždanih vijuga te dobro raspoloženje dok vitamin E predstavlja jedan od traženijih nutrijenata za lijepu i njegovanu kožu. On je, naime, odgovoran za pročišćavanje akni, podočnjaka, prištića i crvenila na koži. Tajna se krije u alfa-tokoferolu koji njeguje kožu i pruža joj pravi sjaj, a upravo je on u bademima sadržan u velikim količinama.
Bademe valja jesti neljuštene jer je u kori badema smještena glavnina fitokemikalija flavonoida. Identificirano je 20 različitih flavonoida s antioksidativnim djelovanjem u kori badema.